banner39

ABD: Çin'in casuslarını yakaladık

ABD yönetimi dört kişiyi Çin hesabına casusluk yaptıkları suçlamasıyla tutukladı.

Arşiv 12.02.2008, 13:08 12.02.2008, 17:24
ABD: Çin'in casuslarını yakaladık

 

Amerika Birleşik Devletleri, ülkede Çin lehine casusluk yapan iki kişinin tutuklandığını açıkladı.

Amerikan Adalet Bakanlığı'nın açıklamasına göre, tutuklamalar iki ayrı olayla ilgili.

Bunlardan ilkinde bir Savunma Bakanlığı uzmanı, Tayvan'a silah satışı planlarıyla ilgili gizli bilgileri satmakla suçlanıyor. Bu uzmanla birlikte, Pekin yönetimi için çalıştıkları belirtilen Tayvanlı bir adam ve Çinli bir kadın da tutuklandı. İkinci olayda ise, uzay mekiği ve diğer uzay projeleriyle ilgili hassas bilgilerin çalındığı ve Çin'e satıldığı öne sürülüyor. Bu olaydaki zanlı, geçmişte Boeing ve Rockwell şirketlerinde çalışmış Çin asıllı bir havacılık mühendisi.

YÜKSEK CEZA ALABİLİRLER

Savunma Bakanlığı'nda çalışan silah sistemleri uzmanının 51 yaşındaki Gregg William Bergersen olduğu belirtiliyor. Bergersen'in elindeki belgeleri Tayvan ve Amerikan pasaportlu Tai Şen Kuo'yla, ABD'de yaşayan Çin vatandaşı Yu Şin Kang adlı şüphelilere sattığı kaydedildi.

Tai ve Yu suçlu bulunulurlarsa ömür boyu hapis cezasına çarptırılabilecek.

Bergensen'in de suçu sabit görüldüğü takdirde 10 yıla kadar hapis cezası alabileceği belirtiliyor. California'da gözaltına alınan havacılık mühendisi ise 72 yaşındaki Çin doğumlu Amerikan vatandaşı Dongfan Chung.

30 yıl boyunca havacılık endüstrisinde çalışan Dongfang'ın da uzay mekikleri, C-17 tipi askerî nakliye uçağı ve B-1 bombardıman uçaklarıyla ilgili gizli bilgileri aktardığı belirtiliyor.

Amerikalı yetkililer, Dongfang'ın 1979'dan bu yana Çin'den talimat aldığına inanıyor. Suçlu bulunduğu takdirde 100 yıla kadar hapis cezası alabileceği belirtiliyor.

Amerikan Adalet Bakan Yardımcısı Kenneth Wainstein olayı "ulusal güvenliğimize ve dünyadaki ekonomik konumumuza yönelik bir tehdit" diye tanımladı. "Amacın Amerikan güvenlik sistemlerini felç etmek ve en hassas askerî teknoloji bilgilerini çalmak olduğunu" belirten Wainstein, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sovyetler Birliği'nin çöküşüyle Soğuk Savaş'ın sona ermesi, yabancı istihbarat örgütlerinden gelen tehditleri bitirmedi.

"Hatta bu tehdit, askerî açıdan avantajlı konuma gelmek isteyen bağlantısız ülkelerin yükselişiyle daha da arttı."


Kaynak: BBC

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?