banner39

ABD, Çin'in tavrından rahatsız

ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, Çin'in askeri politikalarından duyduğu kaygıyı dile getirdi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
ABD, Çin'in tavrından rahatsız

Cheney, Pekin hükümetinin barışçıl açıklamalarının izlediği savunma politikasıyla çeliştiğini söylüyor.

Avustralya'ya yaptığı gezi sırasında Cheney, Çin'in Kuzey Kore ile varılan nükleer anlaşmada oynadığı rolden övgüyle bahsetti fakat Pekin'in askeri harcamalarını ve uzayda uydu vurmayı amaçlayan askeri denemelerini eleştirdi.

Cheney Irak savaşıyla ilgili olarak Avustralya'nın verdiği desteğe teşekkürlerini bildirdi.

Başbakan John Howard Irak politikasından dolayı ülkesinde artan bir muhalefetle karşı karşıya. Cheney'nin ziyareti muhalif gruplar tarafından protesto edildi.

ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, Kuzey Kore'nin kilit önemdeki nükleer tesislerini kapatmayı kabul ettiği anlaşmaya varılmasında Çinli liderlere katkılarından dolayı teşekkür etti.

Çin denemenin 'bilimsel' olduğunu söylüyor

Cheney, ''Çinliler nükleer bir güç haline gelen Kuzey Kore'nin kendi güvenliklerine de tehdit oluşturduğunu anlıyor'' diye konuştu.

Fakat Başkan Yardımcısı Cheney, ''Çin hükümetinin kimi diğer faaliyetlerinin farklı bir mesaj gönderdiğini'' söyledi.

Cheney'nin ifadesiyle ''geçen ay faaliyet dışı bir meteoroloji uydusunu vurarak imha eden ve silahlarını hızla çoğaltan Çin, açıkladığı barışçıl amaçlarıyla tutarlılık göstermiyor''.

BBC'nin Sydney'deki muhabiri Nick Bryant, Cheney'nin sözlerini dikkate almak gerektiğini çünkü genellikle Beyaz Saray'ın tavrını en açık biçimde dışa vuran kişinin Cheney olduğunu söylüyor.

Pekin hükümeti uydu imha denemesinin sadece bilimsel bir araştırma olduğunu söylemişti; fakat çok sayıda gözlemci denemeyi Çin'in giderek büyüyen askeri gücünün bir göstergesi olarak yorumladı.

Başkan Yardımcısı Cheney Kuzey Kore'nin nükleer anlaşmada verdiği sözlere ne kadar uyup uymayacağını da sorguladı. Amerika olarak bu anlaşmaya ''gözlerini iyice açarak'' yaklaştıklarını söyledi.

 

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?