banner39

ABD destroyerleri uyduyu vurmaya hazır

Kontrol dışı kalan ABD casus uydusunun vurulması için üç Amerikan destroyeri görevlendirildi, Atlantis karaya indikten sonra füze atışları başlayacak.

Arşiv 20.02.2008, 15:05 20.02.2008, 15:08
ABD destroyerleri uyduyu vurmaya hazır

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD savaş gemisi kontrol dışı kalan ABD casus uydusunu atmosfere girmeden önce vurmak için bugün erken saatlerden itibaren pozisyon almaya başladı.

Pentagon yetkilileri, Amerikan Lake Erie gemisinin özel hazırlanmış iki füzesinin bulunduğunu ve uydu Pasifik üzerinde iken vurularak okyanusa düşürülmeye çalışılacağını belirttiler.

Bir diğer Amerikan savaş gemisi USS Decatur'da ise güdümlü bir füze bulunuyor. USS Lake Erie gemisindeki iki füze hedefi vuramazsa bu üçüncü füze ateşlenecek. Uydunun vurulması ile görevlendirilen üçüncü destroyer USS Russel limanda bekliyor.

Üst düzey bir donanma yetkilisi, "Bir şey yapabileceklerinden eminim. Silah hedefe kilitlendiğinde, bu iş gerçekleşir." dedi.

Pentagon önce uzay mekiğinin dünyaya dönmesini bekliyor. Mekiğin bugün TSİ 16.00 sıralarında inmesi bekleniyor.

Pentagon basın sekreteri Geoff Morrell, "Atlantis'in inmesi ABD ordusunun hızla alçalan ABD istihbarat uydusunun vurmasının önünü açacak." dedi. Atlantis komutanı Steve Frick ise, "Çok az bir risk var, çünkü yörüngelerimiz çok farklı. Uydu bizim şu anda bulunduğumuz konumun çok altında. Fakat şüphesiz onlar uyduyu parçalamadan önce biz karaya inmiş olacağız." şeklinde konuştu.

USS Lake Erie birinci ateşlemede hedefi vuramazsa, ikincisi için bir gün daha bekleyecek. Uydunun vurulması geciktikçe, uydunun hızı artacak dolayısı ile vurulması zorlaşacak.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?