banner39

ABD “Devrim” Değil “Evrim” İstiyor

ABD Dış İlişkiler Konseyi’nin yayınladığı yeni bir raporda ABD yönetimi, Ortadoğu’da demokratik bir "devrim"den ziyade bir "evrim"i tercih ettiği belirtildi. Raporda reformların bölgede bir bütün olarak değil ülke ülke hayata geçirilmesinin ge

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
ABD “Devrim” Değil “Evrim” İstiyor

ABD Dış İlişkiler Konseyi’nin yayınladığı yeni bir raporda Washington idaresinin Arap dünyasında “devrimsel” değil “evrimsel” bir değişim stratejisi izlemesi gerektiği vurgulandı. Raporda ABD’nin şiddetten uzak duran İslamcı gruplarla da ilişki geliştirmesi istendi. Eski Dışişleri Bakanı Madaleine Albright’ın başkanlığını yürüttüğü ve diplomasi çevrelerinde oldukça etkili olarak nitelendirilen kuruluşun raporunda ABD’nin Ortadoğu’daki demokratik ve açık sistemlerde “çoğunluğun mutlak egemenliğine” karşı özel yürütme ve bağımsız yargı organlarının oluşturulmasını desteklenmesi gerektiği de vurgulandı. Ortadoğu’ya demokrasi getirmek iddiasıyla Irak’a müdahale eden ABD’nin Irak’taki Sünni direnişi karşısında oldukça zor günler geçirdiği bir dönemde yayınlanan raporda Bush yönetimine, Ortadoğu stratejisi konusunda ciddi tavsiyelerde bulunuldu.

Ortadoğu’da “iyi ya da kötü” İslamcı partiler ve hareketlerin demokratik bir sistem içerisinde etkili bir rol oynayacağının belirtildiği raporda ABD yönetiminin barışçıl İslamcı hareketlerle ilişki geliştirmesi gerektiği vurgulandı. Mevcut yönetimlerin “ulusal güvenlik” gerekçesine sığınarak bu tür hareketleri bastırmasının kabul edilmemesi gerektiğinin de altının çizildiği raporda demokrasinin Ortadoğu’da yeşermesi için ABD yönetiminin bu alanda ciddi önlemler alması gerektiğine dikkat çekildi. Raporda Filistin’de 6 içinde yapılacak seçimler, Suriye’nin Lübnan’dan çekilmesi, Suudi Arabistan’daki yerel seçimler, Mısır’daki “kozmetik” de olsa reformların Ortadoğu’da belli bir hareketlenmeyi gösterdiğine dikkat çekilirken bunun ilerletilmesi sürecinde Washington yönetiminin oldukça dikkatli olması gerektiği belirtildi.

"Terörizmle Savaş" adı altında İslamcı hareketler bastırılıyor

Ortadoğu’da demokrasi söylemlerini sık sık kullanan Bush yönetimi de özellikle Suudi Arabistan, Kuveyt gibi ülkelerde demokratikleşme seyrinin yavaş işlemesine göz yumuyor. Bu ülkelerin tepelerine senelerden beri ABD yönetiminin stratejik ilişki kurduğu elitler “terörizmle savaş” adı altında ülkedeki demokratik İslamcı muhalif hareketleri de şiddetle bastırıyor.  ABD yönetimi de mevcut durumda Ortadoğu’daki demokratik rejimlerinin kısa vadede ortaya çıkışının ABD karşıtı rejimlerin doğmasına vesile olacağını düşünüyor. Bu nedenle Mısır’da muhalefetin bel kemiği olan Müslüman Kardeşler ve Filistin’deki HAMAS’ın baskı altında tutulması ABD yönetimi ile destekleniyor. Raporda ise Ortadoğu’daki demokrasinin gelişmesinin riskler taşısa da Arap halklarının barışçıl sistemler ile sonuç elde ettikçe aşırı İslamcı güçlerden uzaklaşacağı tespiti yapılıyor.  ABD yönetiminin Ortadoğu’da demokratik bir “devrim”den ziyade bir “evrim”i tercih ettiğinin belirtildiği raporda reformların bölgede bir bütün olarak değil ülke ülke hayata geçirilmesinin gerekli olduğu vurgulandı. (MHA)

banner53
Yorumlar (0)
18
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?