banner39

ABD Direnişçilere Af Önerisini Reddetti

ABD yönetimi, Celal Talabani'nin Irak'ta direnişi yürüten kişilere yönelik af çıkarma talebinin kabul edilemez olduğunu açıkladı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
ABD Direnişçilere Af Önerisini Reddetti

Irak devlet başkanı Celal Talabani'nin silah bırakan direnişçiler için af çıkarılma önerisi ABD tarafından reddedildi. Amerikan Dışişleri Bakanlığı Sözcüüs Richard Boucher, Amerikan askerlerini öldürenlerin af edilemeyeceğini söyledi. Boucher, Talabani'nin teklifinin uygun olmadığını açıkladı.

Irak'ın yeni Devlet Başkanı Celal Talabani, silah bırakan kişilerin yeni Irak'ın kurulmasında rol almaları için genel bir af çıkarılmasını istemişti. Irak İçişleri Bakanı Felah en-Nakib de Talabani'nin hapishanede tutulan mahkumlara genel af çıkarılması yönündeki talebinin de gerçekleşmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Irak Haber Ajansı, İçişleri Bakanı en-Nakib'in Devlet Başkanı Talabani'nin genel af çıkarma yetkisi olmadığı yönünde düşüncelerine yer verdi.  En-Nakib bu yönde bir kararın yalnızca Irak Ulusal Konseyi tarafından alınabileceğini söyledi..

Irak Devlet Başkanı Talabani'nin genel af çıkarma talebine, Ee-Kaide örgütünün Irak'taki lideri Ebu Musab ez-Zarkavi'den de red yanıtı geldi. Talabani'nin af istediği kişilerden bazılarının Irak cezaevlerinde tutuklu bulunan silahlı gruplara mensup oldukları belirtiliyor.    

Kerkük'te 12 Irak Polisi Öldürüldü

Bu arada Irak'ın kuzeyindeki Kerkük yakınlarında bir boru hattına yerleştirilen bombayı etkisiz hale getirmek isteyen 12 Irak askerinin öldüğü, 3'ünün yaralandığı bildirildi. Polisten yapılan açıklamada, ölenlerden birinin petrol tesislerini korumakla görevli kuvvetin komutanı olduğu, askerlerin bombayı etkisiz hale getirmeye çalışırken bir başka bombanın patladığı belirtildi.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?