banner15

ABD ‘El-Kaide’ Diye Çocukları Bombaladı

ABD savaş uçakları, el-Kaide’nin üst düzey liderlerinden Eyman ez-Zevahiri’nin bulunduğu iddiasıyla Pakistan-Afganistan sınırındaki bir köye saldırı düzenledi. Saldırıda hedef alınan üç evde bulunan çoğu çocuk ve kadın en az 18 kişi öldü.

ABD ‘El-Kaide’ Diye Çocukları Bombaladı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

ABD televizyonları, Pakistan-Afganistan sınırındaki dağlık Bagor bölgesinde yer alan Damdola köyüne Zevahiri'nin geldiği yönünde istihbarat alınmasının ardından, CIA'e ait pilotsuz uçaklardan köye füze fırlatıldığını duyurdu. Amerikan ABC televizyonu Pakistanlı askeri yetkililere dayandırdığı haberinde, saldırıda el-Kaide'nin beş üst düzey yöneticisinin öldürüldüğünü duyurdu ancak Pakistanlı yetkililer, bu haberi doğrulamadı.

Edinilen bilgiye göre, insansız ABD uçakları, El Kaide lideri Usame Bin Ladin’in sağ kolu Eyman ez-Zevahiri’nin bulunduğu sanılan bir sınır köyüne 8 füze fırlattı. Resmi rakamlara göre, saldırıda en az 18 kişi öldü. Görgü tanıkları ise, saldırıda yaklaşık 30 kişinin öldüğünü söyledi. Ölenler arasında kadın ve çocuklar da var.

Zevahiri’nin ölenler arasında olup olmadığına dair ise henüz net bilgi yok. Zevahiri’nin ölenler arasında olup olmadığı, DNA testleri sonucunda belli olacak. Saldırıda ölenler arasında devrik Taliban lideri Molla Muhammed Ömer’in de olabileceği iddia ediliyor. Pakistanlı yetkililerin konuyla ilgili bir açıklama yapması bekleniyor. Pakistan Enformasyon Bakanı Şeyh Raşid Ahmed ise olayı araştırdıklarını söyledi.
 
Ez-Zevahiri, 6 Ocakta yayınlanan video konuşmasında ABD'nin Irak'ta yenilgiye uğradığını öne sürmüştü.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48