ABD eski Başkanı Clinton, Haiti'de

ABD eski Başkanı Bill Clinton, şiddetli depremin vurduğu Haiti'ye bir ziyaret gerçekleştirdi.

ABD eski Başkanı Clinton, Haiti'de


Haiti'ye ziyarette bulunan eski ABD Başkanı Bill Clinton, çocuk ve mahkum kaçırmakla suçlanan 10 Amerikan vatandaşını kurtarmaya gelmediğini belirtti. 
 
BM Genel Sekreteri Ban-Ki-mun tarafından önceki Haiti için uluslararası yardım koordinatörü olarak atanan Clinton, yıkılan başkentin merkezindeki geçici Haiti başbakanlık binasında Haiti Devlet Başkanı Rene Preval'in eşliğinde çıkışı sırasında yaptığı açıklamada, ABD'nin bu konuda temaslarını sürdürdüğünü bildiğini, ancak 10 Amerikalı'nın serbest bırakılmasını sağlamak amacıyla bu ülkeye gelmediğini söyledi.

Birleşmiş Milletler'in Haiti'deki başkanını, yardımcısını ve çok sayıda çalışanını depremde kaybettiğine dikkat çeken Clinton, ülkenin yönetildiği yerlerin de yerle bir olduğunu, bu nedenlerden ötürü uluslararası yardımın ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasında gecikme ve sıkıntı yaşandığını belirtti.

Başkentte bir tıp kliniğini ziyaret edecek Bill Clinton, önümüzdeki günlerde binlerce çadır ile 100 kamyonun geleceğini müjdeledi.

ABD, 33 Haitili çocuğu kaçırmaya çalışmakla suçlanan 10 Amerikan vatandaşıyla ilgili hukuki süreçte neler olacağına Haiti hükümetinin karar vereceğini açıklamıştı.

10 Amerikan vatandaşı, yaşları 2 ile 14 arasında değişen 33 Haitili çocukla Dominik Cumhuriyeti sınırı yakınlarında yakalanmıştı. Bu çocukların çoğunun ailelerinin bulunduğu bildirilmişti.
 
Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2010, 00:27
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35