banner39

ABD, Filipinli Müslümanlarla görüşüyor

Amerikan yönetimi, Filipinler'deki Müslüman azınlıkla ilk kez, ülkedeki büyükelçisi aracılığıyla temasa geçti.

Arşiv 19.02.2008, 14:44 19.02.2008, 17:33
ABD, Filipinli Müslümanlarla görüşüyor

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Filipinler'deki ABD Büyükelçisi Kristie Kenney, Amerikan askerlerin ülkenin güneyindeki Müslüman topraklarına girmesini sağlamak için bugün yönetime karşı mücadele eden en büyük Müslüman grup ile görüştü.

ABD ordusunun, Moro İslamî Kurtuluş Cephesi tarafından kontrol edilen bölgelerde "insanî misyonlar" gerçekleştireceği ile ilgili planların açıklanması üzerine, bu hafta başlarında meydana gelen protesto gösterilerinde binlerce kişi tutuklandı.

ABD, bölgede Filipinli askerlerle birlikte askerî tatbikat gerçekleştirmek istiyor.

Moro İslamî Kurtuluş Cephesi'nin (MILF) Filipinler hükümeti ile sürdürdüğü barış görüşmelerinde heyet başkanı olan Muhacir İkbal, "Amerikan büyükelçisi Amerikalı askerlerin herhangi bir çatışma eylemine katılmayacağı konusunda teminat verdi" dedi. 

BÖLGEDE İLK AMERİKALI YETKİLİ

Kristie Kenney MILF topraklarına giren ilk ABD büyükelçisi oldu. Amerikan büyükelçisi Kenney, Mindanao adasındaki Cotabato şehri dışında bulunan Darapanan kampında yaklaşık bir saat El Hacı İbrahim Murad ile görüştü.

Kenney ve Murad'ın görüşme yaptığı tek katlı tahta ev, kamuflaj elbiseleri içinde Müslüman savaşçılar tarafından korundu.

AMERİKA BÖLGEYE GİRMEK İSTİYOR

MILF, Amerikan askerlerinin MILF üsleri yakınında savaş eğitimi yapmasından endişe ediyor.

ABD tarafı, Amerikan askerlerinin güneydeki Mindanao adasında yer alan Müslüman topraklarında sadece tıbbî yardım, okul ve köprülerin inşaası gibi "insanî misyonlar" gerçekleştireceğini iddia ediyor.

Amerikan askerlerinin güneyde sadece "insanî misyonlar" gerçekleştireceği ileri sürülürken, ülkenin kuzeyinde Filipinli askerlerle beraber askerî eğitim ve savaş tatbikatları yapacağı belirtildi.

ABD ve Filipin askerlerinin her yıl gerçekleştirdiği askerî tatbikatlara karşı olmadıklarını belirten İkbal, "Hükümet ve MILF, ateşkes heyetlerine tatbikatları izlemeleri ve herhangi bir probleme yol açılmaması çağrısında bulundu" dedi.

Filipinler anayasası yabancı askerlerin ülke topraklarında savaşmasını yasaklıyor. Ancak Washington'un 2002'de Müslüman savaşçılara karşı hükümet askerlerinin eğitilmesi için seçme askerlerini Filipinlere göndermesinden beri durum biraz değişmiş gibi gözüküyor.

Ülkenin güneyindeki Mindanao bölgesinde yaklaşık 3 milyon Müslüman yaşıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?