ABD Filistinli imamı sınırdışı ediyor

İsrail'in Hamas'lı ilan ettiği İslam Merkezi imamı Katanani sınırdışı edilecek.

ABD Filistinli imamı sınırdışı ediyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD North Jerseyli Müslümanların lideri olan Muhammed Katanani, Filistinli Hamas grubu üyesi olmaktan sınırdışı edilmek için yargılanıyor.


ABD İç Güvenlik Departmanı savcıları Passaic County İslam Merkezi imamı Muhammed Katanani'nin sınırdışı edilmesi istiyor. Yargılama sırasında Newark'taki Peter Rodino Federal Binası önüne toplanan yüzlerce Müslüman beş saat süreyle barışçı protesto gösterisi düzenledi.

Katanani'nin altı çocuğu bulunuyor. Eşi ve en büyük 3 çocuğu da sınırdışı edilmek istiyor, diğer çocukları ABD vatandaşı.


Katanani, mahkeme salonunda yaptığı konuşmada, "Rahatım. Adaletin gerçekleşeceğine inanıyorum" dedi.İsrail işgalindeki topraklarda savcı ve hakim olarak görev yapan Utah Hukuk Fakültesi profesörü Amos Guiora, İç Güvenlik Departmanı adına yaptığı şahitlikte, İsrail mahkeme kayıtlarını okuyarak Katanani'nin 1993'te Hamas üyesi olmaktan suçlu bulunduğunu ve 3 ay hapis cezası aldığını ileri sürdü.

Katanani ise, Hamas ile hiç bir bağlantısının olmadığını ve böyle itirafta bulunmadığını belirterek "Gözaltında iken işkence gördüm, gıyabımda suçlandım" dedi.

Katanani'nin avukatı Claudia Slovinsky, İsrail askeri mahkeme sisteminin güvenirliliğini sorgulayarak bununla ilgili olarak İnsan Hakları İzleme Örgütü'nden bazı raporlar okudu. Raporlarda, İsrail ordusunun gözaltında bulunananların uyumasına fırsat vermediği, başlarına çuval geçirildiği ve soğukta beklettiğinin kaydedildiği belirtildi. Slovinsky, "Oradra yargıç da savcı da askerler" dedi.Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2008, 18:13
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35