banner15

ABD Filistinlilerden Parasını Geri İstedi

ABD, Filistinlilerden 50 milyon dolar yardım parasını geri istedi. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın geçici hükümetinin, 50 milyon doları geri vermeyi kabul ettiğini belirtti.

ABD Filistinlilerden Parasını Geri İstedi

ABD'nin, Filistin Yönetimi'nden, 50 milyon dolar yardım parasını geri istediği, çünkü Washington'un bu parayı Hamas yönetiminde bir hükümetin almasını istemediği bildirildi. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sean McCormack, yaptığı açıklamada, paranın, Hamas tarafından kurulacak bir Filistin hükümetinin kasasına girmemesi için geri istendiğini söyledi. Sözcü, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın geçici hükümetinin, 50 milyon doları geri vermeyi kabul ettiğini belirtti. Bu para, İsrail'in Gazze ve Batı Şeria'nın bir kesiminden çekilmesinden sonra altyapı projeleri için Filistin Yönetimi'ne geçen yıl verilmişti. ABD, geçen on yıl içinde Filistinlilere yaklaşık 1,5 milyar dolardan fazla yardımda bulunmuştu. Bu yardımın büyük kısmı, sivil örgütler aracılığıyla Filistinlilere aktarılmıştı.

 132 Parlamenterin 13'ü halen hapiste
   
Filistin'in, 25 Ocak'ta yapılan seçimlerden sonra yeniden belirlenen parlamentosu, Gazze Şeridi'ndeki Gazze şehri ve Batı Şeria'daki Ramallah kentinde, ayrı ayrı ama aynı anda toplanıyor. İsrail, Gazze Şeridi'ndeki parlamenterlerin Ramallah'a gitmesine izin vermedi. İsrail Başbakanlığı, Hamaslı üyelerin, parlamentonun ilk toplantısı için Batı Şeria'ya geçiş yapmalarını yasakladı. Bu nedenle iki tarafta aynı anda toplanacak parlamento video konferansla görüşecek. Parlamentodaki 132 sandalyenin 74'ünü Hamas almıştı. Ancak parlamento ilk toplantısını 13 eksikle yapacak. Milletvekilliğine seçilen, hapisteki 13 parlamenterin 9'u Hamas'tan, 3'ü El Fetih üyesi ve biri de Filistin'in Kurtuluşu Halk Cephesi (FKHC) Partisi'ne mensup. Bunların 12'si İsrail cezaevlerinde tutulurken, FKHC Başkanı Ahmed Sedat, Filistin topraklarındaki Eriha'daki uluslararası denetim altındaki cezaevinde bulunuyor. Hamaslı mahkum parlamenterlerden biri olan Ahmed Ali El Hacı Ali (66) ise geçen hafta, 5 aydır gözaltında tutulduğu Necef'teki kamptan salıverilmişti. Hapishanede bulunan Hamaslı parlamenterler arasında 50 yaşındaki Şeyh Hasan Yusuf da bulunuyor. Batı Şeria'lı Yusuf, serbest bırakılışının üzerinden çok geçmeden, geçen Eylül ayında, İsrail'e yönelik füze saldırılarının ardından yeniden tutuklanmıştı.
   
Hatem Kafişeh de Hamas'ın hapishanedeki parlamenterlerinden biri. Kafişeh, 1994'te El Halil'de Brah Goldstein adlı bir Yahudinin El Halil Camisi'nde düzenlediği saldırıdan kurtulanlar arasında yer aldı. Goldstein, sabah namazına katılanların üzerine ateş açmış ve saldırıda 29 Filistinli ölmüştü. Gazeteci Nizar Ramadan (45) da hapisteki Hamaslı parlamenterler
arasında bulunuyor. El Fetih'ten parlamentoya seçilen üyelerden Merwan Barguti, Nisan 2002'den buyana hapiste ve 5 kez ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. El Fetih'in Batı Şeria'daki genel sekreteri olan Barguti, parlamentoya ilk kez 1996 seçimlerinde girmişti. El Fetih'in hapishanedeki diğer üyeleri ise Cemal Hweil (36) ve Ebu Ali Yatta (50). Filistin Yasama Konseyi'nin ilk toplantısı, Filistin Ulusal Konseyi Başkanı Mahmud Abbas'ın konuşmasıyla açılacak. Daha sonra Hamaslı liderlerin söz alması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48