banner39

ABD gaz verdi: İran ordusu TSK ile savaşamaz!

ABD'li Savunma İstihbarat Ajansı, İran ordusunun Türk ve İsrail ordusuyla başa çıkamayacak kadar yetersiz olduğunu iddia etti.

Arşiv 22.04.2010, 10:16 22.04.2010, 11:19
ABD gaz verdi: İran ordusu TSK ile savaşamaz!

 Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD'nin CIA ve NSA (Ulusal Güvenlik Ajansı) ile birlikte en büyük istihbarat örgütlerinden biri olan ve askeri alanda istihbarat yapan Savunma İstihbarat Ajansı (DIA), İran ordusunun Türkiye ile başa çıkamayacak kadar verimsiz ve donatımsız olduğunu ileri sürdü. 

DIA'nın hazırladığı rapor, İsrail'de yayınlanan Yedioth Ahronoth gazetesine 'sızdı'.

Habere göre, Savunma İstihbarat Ajansı İran'ın askeri gücü hakkında hazırladığı raporu bu hafta başında Senato'ya sundu.

Raporda, "İran ordusu 20 milyona yakın asker gücüne rağmen, İsrail ve Türkiye gibi ülkelerin ordularıyla baş edemeyecek kadar etkisiz ve donatımsız" iddiasında bulunuldu.

Raporda, İran'ın nükleer programının da benzer şekilde caydırıcı amaçlı olduğu belirtilerek, "İran'ın nükleer programı ve nükleer silah geliştirme kapısını açık tutma arzusu, caydırıcılık stratejisinin odak noktasını oluşturmaktadır" iddialarına yer verildi. 

Raporda İran ordusunun elinde bulunan tank, zırhlı personel taşıyıcı, savaş gemileri ve uçakların durumuna da yer verilerek, İran hava kuvvetlerinin 10 yıldan uzun bir zamandır tek bir yeni uçak almadığı ileri sürüldü.

banner53
Yorumlar (1)
Remzi 11 yıl önce
İranla savaşmak istiyen Abd değilmi?Neden bizim ordumuzla kıyaslıyor?.Bu tür haberleri kasıtlı veriyorlar içinde Türkiye Azerbaycan Ermenistan Rusya ve İranın olduğu savaş senaryoları ve teoriler üreterek ortadoğudaki huzuru bozuyorlar.Buda bir savaş stratjisidir belkide.Kafalarda düşüncesi geçse yeter mantığı var.Bölge ülkeleri zayıflatma amacındalar galiba.Böylelikle işgal için yol açıyorlar.Özellikle Türkiye Rusya ve İran İsrail ve Abdnin bu tür oyunlarına karşı uyanık olmalı.
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?