banner39

ABD Genelkurmay Başkanı: Pakistan füzeleri güvende

Pakistan'ı ziyaret ederek Müşerref ve Kayani ile görüşen ABD Genelkurmay Başkanı Mike Mullen, Pakistan atom silahlarının emniyet altında olduğunu görmekten mutlu olduğunu belirtti.

Arşiv 11.02.2008, 01:04 11.02.2008, 01:04
ABD Genelkurmay Başkanı: Pakistan füzeleri güvende

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Genelkurmay Başkanı Amiral Mike Mullen, bölgede "İslami direnişin" artmasına rağmen Pakistan'ın atom silahlarının güvende olduğunu söyledi.

Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref ve Pakistan Genelkurmay Başkanı Eşfak Kayani ile görüşmesinden sonra gazetecilere konuşan Mullen, "Şüphesiz tehdit artıyor. (Pakistanlı yetkililer dahil) Biz taraflar olarak bu konuda endişeliyiz. Kuşkusuz, bugün yaptığım görüşmelerde, bütün (Pakistan) liderlik tehditten endişe ettiğini fakat zamanla bunun ortadan kaldırılabileceğini belirtti." diye konuştu.

ABD Genelkurmay Başkanı Mullen'in Pakistan ziyareti sırasında Pakistan'ın kuzey batısında düzenlenen bir muhalefet mitingi sırasında meydana gelen patlamada en az 25 kişi hayatını kaybetti onlarca kişi yaralandı.

"Nükleer silahların güvende olması sebebiyle çok rahatım. Uygun işlemler yerli yerinde. Bu silahların herhangi bir teröristin eline geçeceğinden endişe etmiyorum." diye konuşan ABD Genelkurmay Başkanı Mullen, Pakistan'ın kuzey batısındaki bölgede faaliyet gösterdiği ileri sürülen El Kaide ve Taliban güçleri ile mücadele etmek üzere doğrudan bir ABD müdahalesinin söz konusu olmadığını söyledi.

Ekim'de ABD Genelkurmay Başkanlığı görevine gelmesinden sonra Pakistan'ı ilk kez ziyaret eden Mullen, " 'ABD'nin herhangi bir şekilde, Pakistan'a, örtülü veya açıktan işgal veya saldırı gerçekleştireceği ile ilgili görüşe bir ihtimal vermiyorum." dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?