banner15

ABD Gizli İşkence Merkezlerini Savundu

Esrarengiz CIA uçaklarının gündemde olduğu bir sırada ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'nin bu hafta içinde Avrupa'da yapacağı temaslar öncesi USA Today gazetesine verdiği demeçte, terör zanlılarının sınırsızı hapsinin hem ABD hem de tüm dünyanı

ABD Gizli İşkence Merkezlerini Savundu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, "terör zanlılarının sınırsız hapsi" söylemini savunarak, bunun ABD ve tüm dünyanın yararına olacağını iddia etti. USA Today gazetesinde yayımlanan demecinde Rice, ''Bir kişiyi tutuklamak için suç işlemesini bekleyemeyeceğimiz bir savaşın içerisindeyiz. Çünkü suç işlenirse, binlerce kişinin ölmesi söz konusu. Böyle bir savaşla hiç karşılaşmamıştık'' dedi. ABD'nin Irak politikası konusunda bazı hatalar yapıldığını kabul eden Rice, buna karşın, ''Irak'ta Saddam Hüseyin rejiminin devrilmesinin bölgeyi daha güvensiz hale getirdiği'' yolundaki görüşleri reddettiğini kaydetti.CIA'in işkence merkezlerine Avrupa'dan sert eleştiriler geldiği bir dönemde, gelecek hafta Avrupa ziyaretine çıkacak olan Rice'ın Avrupalılara, ''hiçbir hukuk kuralını dinlemeyen teröristlerle ortak bir mücadele içerisindeyiz'' mesajını vereceği, bunun Avrupa'daki tepkileri yatıştırmak yerine daha da körükleyebileceğine dikkat çekiliyor.
Almanya, Romanya ve Brüksel'de temaslar yapacak olan Rice, ABD'nin Irak politikasında hatalar yapıldığını kabul etmesine karşın, Saddam Hüseyin'in devrilmesiyle bölgede istikrarın bozulduğunu reddetti. Washington Post gazetesinin Avrupa'daki gizli CIA tutukevleri haberine Bush yönetiminden bugüne kadar hiçbir resmi yanıt gelmedi. Irak'ta ABD elindeki esirlere yapılan kötü muameleden ve Guantanamo hapishanesinde tutsakların yıllardır yargı önüne çıkarılmamasından zaten rahatsız olan Avrupa ülkelerinde, Washington'un Avrupa'da terörle mücadelede kullandığı taktikler hakkındaki iddia, daha derin bir tedirginlik yarattı.

McCormack: Bu hepimizin mücadelesi

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sean McCormack, ''Bu haberler konusunda Avrupa 'dan sorular geldi. Bunlara elimizden geldiğince açık ve dürüstçe yanıt vermeye çalışacağız. Bu Avrupa ülkeleri de dahil, bütün özgür ülkelerin bizimle paylaştığı bir mücadeledir. Hiçbir yasa tanımayan, hiçbir üniforma giymeyen ve hiçbir kurala uymayan kişilerle mücadele ediliyor'' dedi. AB Komisyonu'nun bir üyesi dün yaptığı açıklamada, bu tür hapishanelere gizlice izin vermiş olan bir AB üyesi ülkenin, Birlik içinde oy hakkını kaybedebileceği uyarısını getirdi. Merkezi New York'ta olan İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) Rice'ın ziyaret edeceği Romanya ile muhtemelen Polonya'nın gazete haberinde işaret edilen iki ülke olabileceğini açıkladı. Ancak hem Polonya hem de Romanya bu iddiaları yalanladılar. Almanya'da yeni göreve başlayan hükümetin Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier'in bugün başladığı Washington temaslarında bu konuyu gündeme getirmesi bekleniyor.

Gözler Steinmeier'in ABD gezisinde

Almanya Dışişleri Bakanı Walter – Frank Steinmeier’in Amerikalı meslektaşı Condoleezza Rice’la yapacağı görüşmenin ilk ve en önemli konusu, Amerikan gizli haberalma servisi CIA’in bazı Avrupa ülkelerinde gizli hapishaneler bulundurduğu ve bu hapishanelerde, ABD’de “teröre karşı savaş” olarak adlandırılan harekatların tutsaklarına işkence yapıldığı iddiaları. Bu iddiayı ilk ortaya atan, Amerikan Washington Post gazetesi oldu. Gazetenin haberinde, söz konusu hapishanelerin hangi ülkelerde olduğu belirtilmemişti. Amerikan hükümeti de bu yöndeki haberleri yalanlamadığı halde, resmi herhangi bir açıklamada bulunmaktan ısrarla kaçınıyor. Deutsche Welle’nin bilgi alma talebini yanıtlayan Amerikan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü de “gizli haberalma servislerimiz bu konuda herhangi bir yorum yapmıyor. Eğer Avrupa’dan bu iddianın incelenmesi yönünde resmi bir talep gelirse, konuyu inceleyeceğiz. Fakat bugüne kadar ABD’ye herhangi bir resmi talep gelmedi” ifadesini kullandı.

Ülkede devam eden tartışmalar

Buna karşılık olay, ülkede büyük tartışmalara yol açıyor. Amerikan halkının büyük kısmı, işkenceye tamamen karşı. Beyaz Saray’da son aylarda giderek artan skandallar dolayısıyla halkın yönetime güveni de asgari düzeyde. Bu nedenle Başkan Yardımcısı Dick Cheney, haberin yayınlanmasından birkaç gün sonra yaptığı bir açıklamada, Washington yönetiminin terörle mücadelede kullandığı yöntemlerin sert olmasına karşın, ülkenin yasalarına ve çıkarlarına uygun olduğunu savunmak zorunda kaldı. Diğer yandan, eski Başkan Jimmy Carter, olayın “Amerika Birleşik Devletleri’nin temelini oluşturan tüm temel ahlaki değerleri” zedelediğini ileri sürdü. Başkan George Bush’un Cumhuriyetçi Partisi’nin üyelerinden Senatör John McCain de, bu olayın ABD’nin imajını zedelemesinden korktuğunu açıkladı. Muhalefetteki Demokrat Parti de gelişmelerden çok rahatsız olduğunu gizlemiyor.

Beyaz Saray eleştirilere aldırmıyor

Fakat Beyaz Saray, hareket alanını daraltmaya yönelik her girişimi kararılıkla geri püskürtüyor. Geçtiğimiz günlerde Amerikan Senatosu, Guantanamo Üssü’nde tutulan tutsakların, haklarında verilecek cezalara itiraz edebileceklerini, fakat tutukluluk halinin kendisine karşı çıkamayacağını karara bağladı. Amerikan yetkililerinin işkence yapmasını kesinlikle yasaklayacak bir yasa tasarısının kabul edilmesi halinde ise Bush’un bu yasayı veto edeceği daha şimdiden ilan edildi. Amerikan insan hakları örgütlerinin bu konudaki hiçbir yasal girişimi de bugüne kadar başarılı olmadı.

Steinmeier’in gezisi

Şimdi Beyaz Saray, son ortaya atılan gizli hapishaneler iddiasının Avrupa’dan gelecek yeni baskılara yol açmasından çekiniyor. Alman Dışişleri Bakanı Steinmeier’in ziyareti bu yolda ilk adım olabilir. Üstelik, Berlin-Washington ilişkilerini iyileştirmeyi arzu ettiğini açıklayan ve bu amaçla önümüzdeki haftalarda Washington’u ziyaret etmesi beklenen yeni Alman Başbakanı Angela Merkel’in de işini güçleştirecek şekilde.


 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48