ABD gözünü Sudan'a dikti

ABD, şimdi de Sudan hükümetini Darfur’da şiddeti bitirmeye ikna için hava taarruzuna hazırlanıyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
ABD gözünü Sudan'a dikti

İngiliz Financial Times gazetesinde, adlarının açıklanmasını istemeyen kaynalara dayandırılarak verilen haberde, Amerikan askerlerinin hava taarruzu ve buna paralel olarak deniz ambargosu başlatma hazırlığı içinde olduğu ve plana, geçen hafta ABD ziyareti sırasında Blair’in de destek verdiği kaydedildi.

 

Planın, Sudan hükümetinin Darfur’daki köylere karşı helikopter ve uçaklarını kullanmasının engellenmesinin de öngördüğü belirtilen haberde, BM ve çeşitli insan hakları kuruluşlarının Sudan’ı Darfur’da hava gücüne başvurmakla suçladığı hatırlatıldı.

Haberde, Blair’in bu planı kabul etmesi için BM’nin desteğini almaya çalışacağı da kaydedildi. ABD ziyareti sırasında Blair’in, Bush’a, Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir meselesinin önümüzdeki 3 ay içinde halledilmesi gerekiğini söylediği de belirtilen haberde, Amerikan askerlerinin eylem hazırlıklarının başladığı vurgulandı.

 

Gazeteye açıklamalarda bulunan bir kaynağın, “Ömer El Beşir’in Darfur’da askeri operasyonlar sürdürmek için zaman kazanmakta olduğundan endişe ediyoruz” dediği belirtilen haberde, Fransa’nın henüz Amerikalılarla işbirliği yapma noktasında olmadığı ve çok uluslu çerçevede olması halinde bile Sudan’a askeri harekata izin vermeyeceğinin sanıldığı kaydedildi.

 

BM Güvenlik Konseyi, Darfur’da görev yapan Afrika Birliği’nin yerine BM gücünün geçmesini istiyor, ancak El Beşir ülkesinde yabancı asker görmek istemediğini söylüyor.

 

Yeni Asya

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?