ABD 'Guantanamo'daki çocuk mahpusa' çare arıyor

15 yaşında atıldığı Guantanamo'da 8 yıl geçiren Kanadalı Ömer Kadir ABD'de mahkum edilen ilk "çocuk savaşçı" olabilir

ABD 'Guantanamo'daki çocuk mahpusa' çare arıyor


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Amerikan Guantanamo hapishanesine 15 yaşındayken giren, işkence ve hakaretle geçen 8 yılı burada dolduran Kanada vatandaşı genç Ömer Kadir'in yargılanması süreci ABD yönetimini zora sokuyor.

Uluslararası yasalara aykırı olarak bir çocuğu "savaş suçları" ile yargılamak üzere olan ABDli hukukçular, bu çıkmazdan bir anlaşma ile çıkma peşinde..

ABDli askeri savcıların, Ömer Kadir'in avukatları ile "suçunu itiraf etmesi karşılığında ceza indirimi" anlaşması yapmaya çalıştığı bildirildi.

Ömer Kadir 8 yılın ardından çıkarıldığı ilk duruşmada bu teklifi reddetti, suçsuz olduğunu söyledi. Avukatları ile görüşmelerin sürdüğünü kaydetti.

Ömer Kadir, 15 yaşında iken Temmuz 2002'de Afganistan'da bir Amerikan askerine el bombası attığı iddiası ile yakalandı. Aynı yılın ekim ayından beri Guantanamo hapishanesinde tutuluyor.

Kadir, Guantanamo tutuklularının yargılanması için kurulacak askeri mahkemelerin birinde savaş suçları işlediği iddiası ile yargılanacaktı, fakat Obama bu mahkemeleri iptal etti.

"BÜYÜK BİR UTANÇ"

Şu anda 23 yaşında olan Kadir, Guantanamo hapishanesinde tutuklu olmaya devam eden tek Batılı ülke vatandaşı.

Kadir, Afganistan'a El Kaide örgütüne finans yardımında bulunduğu iddia edilen babası Ahmed Said Kadir tarafından götürüldü. Ahmed Said'in Usame bin Ladin'in arkadaşı olduğu söyleniyor. 2003'te Pakistan kuvvetleri ile bir çatışmada öldürüldü.
Kadir'in durumunda olan diğer çocukların "mağdur" olarak nitelendiğini hatırlatan Amerikan Sivil Haklar Sendikası yetkilisi Jennifer Turner, Kadir'in ABD'de mahkum edilen ilk çocuk asker olacağını, bunun büyük bir utanç sayılması gerektiğini belirtiyor.

Kadir'in durumu, geçen sene avukatları tarafından Şubat 2003'e ait bir videonun yayınlaması ile tartışmalara yol açmıştı. Videoda genç Kadir, Kanadalı ajanlar tarafından acımasızca sorgulandığı, kurtarılması için yalvardığı görülüyordu.

Ömer Kadir'in işkenceler ve tecavüz tehditleri ile ifade verdiğini belirten avukatları, ABD yönetiminin bu ifadelere dayanarak dava açamayacağını savunuyor.

guantanamo.jpg

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2010, 17:10
banner53
YORUM EKLE

banner39