ABD Güney Kore'ye tam desteğini yineledi

K.Kore ile yaşanan gerilimde açıkça Güney'den yana tavır alan ABD'nin Dışişleri bakanı desteği deklare etti.

ABD Güney Kore'ye tam desteğini yineledi


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Amerikan Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, ülkesinin Kuzey Kore'yle ilişkileri gerilen Güney Kore'ye desteğinin tam olduğunu söyledi.

Temaslarda bulunmak üzere Japonya, Çin ve Güney Kore turuna çıkan Hillary Clinton, Güney Kore'nin kuzeydeki komşusu hakkında açıkladığı kararları desteklediğini açıkladı.

BBC'nin haberine göre, Amerikan Dışişleri Bakanı, Kuzey Kore'yi ''kabul edilemez provokasyonlara girişmekle'' suçladı, Pyongyang yönetiminin ''kavgacılık politikasına'' son vermesini istedi.

Kuzey Kore'ye yaptırım uygulayacağını açıklayan Güney Kore kapsamda sınır ötesi propaganda yayınlarını yeniden başlatmayı da planlıyor.

Clinton, ülkesinin de Kuzey Kore'ye yönelik kendi yaptırımlarını sıkılaştıracağını açıklamıştı.

Güney Kore'nin, Çeonen adlı savaş gemisinin mart ayında Sarı Deniz'de ihtilaflı sularda batmasından Kuzey Kore'nin sorumlu olduğuna ilişkin yayınladığı rapor Kuzey Kore'nin tepkisine hedef olmuş, saldırı nedeniyle resmen suçlanan Kuzey Kore yönetimi dün Güney Kore ile tüm bağlarını kestiğini açıklamıştı.

Pyongyang yönetimi ayrıca Güney Kore gemi ve uçaklarının kendi sınırlarını girmesini de yasaklamıştı. Güney Kore ise bu açıklama öncesinde kuzeydeki komşusu ile ticaret bağlarını askıya aldığını açıklamıştı.

26 Mart'ta bir patlama sonucu batan Çeoen adlı savaş gemisinde 46 Güney Koreli denizci hayatını kaybetmişti.

Güney Kore, patlamaya Kuzey Kore donanmasının envanterinde bulunan bir torpido mermisinin neden olduğuna ilişkin kanıtlara sahip olduğunu iddia ediyor.

 

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2010, 15:00
banner53
YORUM EKLE

banner39