banner15

ABD Gürcü askerleri eğitiyor

ABD, Gürcistan'da askeri eğitim verdiğini, bundan da Rusya'nın haberinin olduğunu açıkladı.

ABD Gürcü askerleri eğitiyor

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri, Rusya'nın itirazlarına rağmen, Afganistan'a gönderilecek Gürcistan askerlerine Gürcü topraklarında savaş eğitimi vereceğini açıkladı.

Daha önce Irak'a gidecek Gürcü askerlerine benzer şekilde eğitim verilmesine yönelik planlar, Rusya-Gürcistan savaşı üzerine askıya alınmıştı.

Amerikan Savunma Bakanlığı, Gürcü askerlerin eğitimine gelecek ay başlanacağını söylüyor.

Gürcistan'ın Afganistan'a yaklaşık 750 asker gönderme kararının hemen ardından, Gürcü birliklere bölgeye sevklerinden önce Amerikan ordusu tarafından eğitim vermesi gündeme gelmişti.

Ama bu, Rusya-Gürcistan savaşı ve Amerikan Yönetimi'nin Moskova'yla ilişkilerini geliştirme çabalarını yoğunlaştırmaya başlamasından sonra çok daha hassas bir konu haline geldi.

RUSYA'NIN BİLGİSİ VAR

Üst düzey bir Savunma Bakanlığı yetkilisi New York Times gazetesine mülakatında bu konuda Rusya'ya danıştıklarını ve eğitim meselesinin "yanlış algılanmasını" istemediklerini söyledi.

Amerikan ordusunun Irak'taki operasyonlar için eğittiği Gürcü askerleri Ağustos 2008'de beş gün boyunca Rusya'ya karşı savaşmıştı.

Pentagon Sözcüsü, yeniden başlayacak askeri eğitimlerin Gürcistan'ın iç savunmasına yönelik olmayacağını savundu.

Rusya geçmişte, ayrılıkçı Güney Osetya ve Abhazya bölgelerindeki çatışmalarda Gürcistan ordusuna silah ve askeri destek sağlayan Amerika Birleşik Devletleri ve diğer ülkelere ağır eleştiriler yöneltmişti.

Kremlin, Gürcistan'a silah sağladığı belirlenen yabancı şirketlere yaptırım uygulayabileceğini açıklamıştı.

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2009, 19:25
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35