ABD Halkı: Silahlanmaya hayır

ABD halkının, Bush'un savunma harcamalarına karşı olduğu, sosyal programlara daha fazla ağırlıkverilmesinden yana olduğu bildirildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
ABD Halkı: Silahlanmaya hayır

Chicago Üniversitesi Ulusal Görüş Araştırma Merkezi tarafından yapılan kamuoyu araştırmasında ABD halkının, sosyal programlara daha fazla harcama yapılmasından yana olduğu ortaya kondu.

Hükümetin harcama öncelikleriyle ilgili 22 alanın sıralandığı yoklamada, listenin başına eğitim, sağlık, yoksullara yardım, çevre, sosyal güvenlik programının desteklenmesi, uyuşturucu bağımlılığı ve suçla mücadele yer aldı.

Yoklamada ulusal savunma giderleri, öncelikler sıralamasında 18. sırada yer alırken, katılımcıların yüzde 40’ı savunmaya çok fazla harcama yapıldığını düşündüğünü, yüzde 27’si de daha fazla harcama yapılması gerektiğini söyledi.

Kamuoyu araştırmasının sorumlusu Tom Smith, önceki yıllarda yapılan yoklamalarda, özellikle de 2001’deki terör saldırılarının ardından savunma harcamalarına daha fazla halk desteği çıktığını, ancak bu desteğin, Irak savaşının yarattığı hoşnutsuzlukla azaldığını bildirdi.

Harcamalarda halk desteğinin arttığı alanların çevre ve sosyal güvenlik olduğunu kaydedildi. ABD’de 1973 yılından bu yana yapılan hükümet harcamalarının öncelikleriyle ilgili halkın görüşleri konusundaki yoklama için ocak ayından önce 2 bin 992 kişiyle görüşüldüğü belirtildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?