banner39

ABD, hedeflenenden daha erken çekiliyor

ABD'nin Irak’taki komutanı olan David Petraeus, geri çekilme takviminden çok daha erken bir tarihi hedef olarak ortaya koydu.

Arşiv 26.08.2007, 10:56 26.08.2007, 10:57
ABD, hedeflenenden daha erken çekiliyor

ABD’de Bush idaresinin Irak’taki askeri varlığının geleceği konusunda yeni bir karar aşamasına geldiği bir süreçte ABD'li generaller askerlerin geri çekilmesi konusunda farklı tarihler ortaya koyuyor.

ABD’nin en üst düzey iki generali Peter Pace ile George Casey, Irak’taki askerlerin en azından yarısının 2008 yılının sonunda ülkeden geri çekilmesini önermeye hazırlanıyor. Washington’da Pace ve Casey’in Beyaz Saray’a yapacağı önerinin Irak’taki ABD güçlerinin komutanı olan David Petraeus’un geri çekilme takviminden çok daha erken bir tarihi hedef olarak ortaya koyduğu bildiriliyor.

New York Times gazetesinin Beyaz Saray kaynaklarına dayandırdığı haberine göre de Bush idaresi 2008 yılının ikinci yarısında Irak’taki askeri varlığını 100 bin asker dolayına çekmek istiyor.

Ancak ABD Başkanı George W Bush bu konuda bir hedef koyulup koyulmaması konusunda kararsız. Zira son olarak istihbarat örgütlerinin yayınladığı Irak raporunda, asker çekme takviminin açıklanmasının Irak’ta şu ana kadar güvenlik konusunda sağlanan gelişmeleri tehlikeye sokacağı uyarısı yapılmıştı.

Irak’taki üst düzey askeri ve diplomatik yetkililerin de aynı görüşü paylaştığı bildiriliyor.

ABD Savunma Bakanlığında bir basın toplantısı düzenleyen Irak’taki 3. Piyade Tugayı komutanı General Rick Lych yaptığı açıklamada önümüzdeki sene içinde askerleri geri çekme fikrinin Irak’ta kötü sonuçlar doğurabileceğini söylemişti.

Irak’tan asker çekilmesi konusunda ısrarcı olan Demokratlar ise askeri varlığın azaltılmasının Irak hükümetinin daha fazla sorumluluk üslenmesini sağlayacağını ifade ediyor.

Ancak öte yandan Irak’taki savaşta verilen kayıplar konusunda hassasiyeti gün geçtikçe büyüyen ABD kamuoyunu rahatlatmak ve Başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçilerin elini güçlendirmek isteyen Bush idaresi bir geri çekilme takvimi oluşturmak istiyor.

ABD ordusunun Irak saha komutanı General Petraeus’un önümüzdeki ay Beyaz Saray’a sunacağı rapor bu anlamda büyük önem taşıyor. General Petraeus daha önce Irak’taki güvenlik operasyonlarının 2009 yılına kadar ABD’nin mevcut askeri varlığını koruması gerektirdiğini söylemişti.

Irak’ta şu anda 160 bini aşkın ABD askeri bulunuyor.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (1)
ahmet sertler 15 yıl önce
insallah dönüsünüz bir felate olur kaninizda bogulursunuz..
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?