banner39

'ABD hegemonyası uzlaşmaya engel'

Katar'da devam eden 5. Amerika-İslam Dünya Forumu'nda, ABD'nin 'hegemonya' sevdasından vazgeçilmesi istendi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'ABD hegemonyası uzlaşmaya engel'

Ülkü Eser / Dünya Bülteni

 

Katar’ın Başkenti Doha’da önceki gün başlayan Amerika-İslam Dünya Forumu bugün yayımlanacak sonuç bildirisiyle sona erecek. Forumun ilk iki günkü toplantısında katılımcılar arasında tartışmalar yaşandı. ABD yönetiminin İslam dünyası ile arasındaki derinleşen uçurumu kapatmak istiyorsa, “hegemonik” yaklaşımından vazgeçmesi, dış politikasını değiştirmesi ve “işbirliği” yapması gerektiği, dün başlayan Amerikan-İslam Dünyası Forumu’ndaki katılımcılar tarafından ifade edildi.

Üç gün süren forumun açılışında konuşan Uluslararası Müslüman Alimler Birliği başkanı Şeyh Yusuf el-Karadavi, “Amerikanın beş kusuru, Amerika ve İslam dünyasının uzlaşmasına tökezleyici bir engel olarak durmaktadır: hegemonya, adaletsizlik, cahillik, açgözlülük ve nefret” dedi. İslam dünyasındaki artan anti-Amerikan düşüncelerden dolayı Amerika’nın suçlanması gerektiğini belirten Karadavi, “Sovyetler Birliği’ne alternatif düşman olarak İslam’ı seçtiğinde bu karşılıklı husumeti başlatan taraf Amerika Birleşik Devletleri olmuştur” diye konuştu.  

Karadavi, “Biz, ABD’ye veya diğer ülkelere karşı düşmanlığı kışkırtmak istemiyoruz. Eğer ABD gerçekten Müslümanlara uzanmak isteseydi, savaş olmadan da onların kalplerini kazanabilirdi. Politikalarını değiştirseydi, Araplar ve Müslümanlar bu harekete karşılık verirlerdi” dedi. Karadavi, Amerika’nın dünyaya hegemonyasını empoze etmek yerine gelişmemiş ve üçüncü dünya ülkelerinin sıkıntılarını gidermek için milyarlarca dolar harcaması gerektiğini söyledi.

Üç günlük forum Katar Dışişleri Bakanlığı ve ABD Brookings Enstitüsü tarafından ortaklaşa düzenlenmektedir. Farklı İslam ülkelerinden ve ABD’den 200’ü aşkın katılımcının hazır bulunduğu forumun konusu “Bizi Bölenle Yüzleşme” adı altında yapıldı.

Dış Politika

Tartışmaların ana teması, Bush yönetiminin, İslam dünyası ile ABD arasında genişleyen bu aralığı doldurmak için Filistin, Irak ve Afganistan gibi halen kaynamakta olan sorunları çözmeye çalışması için artık kaybedilecek vaktin kalmadığı yönündeydi.    

Amerikan Uluslararası Politika Davranışları Program (PIPA) direktörü Steven Kull, Amerikalıların çoğunun İslam dünyası ile ABD arasındaki bölünmeden özellikle Irak konusu olmak üzere Bush’un dış politikasını suçladıklarını söyledi. Kull, “Amerikalıların çoğunluğu, İslam dünyası ile onlar arasındaki bu bölünmenin din veya kültürel temelli olduğuna inanmıyor” dedi.

Amerika, Endonezya, Irak ve Fas halkının çoğunluğunun ABD ile İslam dünyası arasında bir çatışmadan kaçınmak için ortak bir zemin aramaktan yana olduğunu ifade etti.

Kull, kendi kurumunun yaptırdığı son ankete göre, Amerikalıların yüzde 60’ının ABD’nin Irak’taki varlığının barıştan ziyade çatışmayı arttırdığına inandıklarını gösterdiğini belirtti. Steven Kull konuşmasını şöyle sürdürdü: “Iraklıların ve Amerikalıların yüzde 77’sinin ABD birliklerinin Irak’tan hemen çekilmesinden yana olmadığını öğrenmek bizi şaşırttı.”

“Iraklıların ve Amerikalıların çoğunluğu ABD birliklerinin Irak’tan bir yıl içerisinde çekilmesini istiyor”

Kull, anketin şaşırtıcı bir şekilde Amerikalıların yüzde 55’inin Irak’ın uranyum zenginleştirmeye hakkı olduğunu kabul ettiklerini ancak nükleer silah seviyesine çıkmasını ise kabul etmediklerini gösterdiğini söyledi.  

Bununla birlikte, Amerikalıların çoğu Iran’ın nükleer silah geliştirmekte olduğuna inanıyor ancak onlar sorunun herhangi bir askeri çözümüne karşılar.  Kull, “Amerikan yönetiminin Iran ve Suriye’yle askeri çözüm yerine diyaloğa girmesi gerekir” dedi.

En nefret edilen

Maryland Üniversitesi’nden Profesör Shibley Telhami, Mısır, BAE, Kuveyt, Ürdün, Lübnan ve Libya’da eşzamanlı olarak Maryland Üniversitesi’nden Anwar Sadat Chair tarafından yürütülen bir anketin sonuçları hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Ankete göre, Amerikan Başkanı George W. Bush’un Arap dünyasında en nefret edilen kişi olduğu ortaya çıktı, sonrasında ise İsrail başbakanı Ehud Olmert yer aldı. Shibley, “Bush’un bu kez Olmert’i geçmiş olması hepimiz için sürpriz oldu. Daha önce İsrail başbakanı Araplar arasında en sevilmeyen şahsiyetti” dedi.

Shibley devamla şunları kaydetti: “Bu yeni trend Arap Müslümanların Amerikan politikalarından ne kadar memnuniyetsiz olduğunu gösteriyor” Sonuç olarak, anket, ABD ve İsrail’in Arap dünyasında en nefret edilen ülkeler olduğunu ortaya koymuştur.

Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrullah, Arap dünyasında en taktir edilen kişiler listesinde en üst sırada yer alırken, onu Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, İran Cumhurnbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ve Venezüella Başkanı Hugo Chavez takip etti.

Araştırmaya göre, Arap halkının çoğu Çin’i ve Pakistan’ı ABD’ye karşı süper güç olarak görmek istiyor. Araplar, Pakistan ve Çin’i bu açıdan Almanya ve Fransa’ya tercih ettiler.

Kull’un araştırmasına göre, El-Kaide lideri Usame Bin Laden İslam ülkelerinin hiçbirinde çoğunluğu kazanamazken İslam dünyasındaki desteğini kaybetti.

Sansasyonel medya

ABD Gallup organizasyonunun İslam Araştırmaları Yetkili Direktörü Dalia Mogahed, Amerikanın sansasyonel medyasının bu genişleyen aralığın arkasındaki suçlulardan biri olduğunu söyledi.

Mogahed “Amerika’nın yazılı ve internet medyasında İslam ülkeleri ve Müslümanlar hakkında her zaman sansasyonel haberler olmuştur. Bu haberlerin Müslümanlar ve Amerikalılar arasındaki etkileşimin olumlu bir şekilde artması için gözden geçirilmesi gerekir” dedi.

Mogahed, Amerikalıların, Müslümanlarla arasındaki çatışmayı iki tarafta doğru bir şekilde birbirini tanımadığı için bir “halkla ilişkiler” sorunu olarak gördüğü belirtti.

Kendi kurumu tarafından yürütülen bir ankette, İslam toplumları hakkında en çok neyin beğenildiği sorulduğunda, en sık verilen cevap, “hiçbirşey”, ikinci cevap “bilmiyorum”, ancak üçüncü cevap “aile değerleri”ydi.  

Mogahed, Amerikalıların çoğunun İslam-ABD ayrılığının giderilmesi ve yanlış anlaşılmaların ve kılişelerin düzeltilmesi çabalarını desteklediğini söyledi. 

Ankette, Müslümanların çoğu ABD’nin İslam’a daha fazla saygı göstermesi ve Müslümanların aşağı seviyede olduğunu düşünmekten vazgeçmesi gerektiğini belirttiler.

 

 

 

İlgili haber için tıklayınız:

 

http://www.dunyabulteni.net/haber_detay.php?haber_id=8871

banner53
Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?