banner39

'ABD Hindistan’ı İran’dan Uzaklaştıramıyor'

ABD’nin, İran’a yönelik baskıları ters tepiyor. Bunlara son olarak Hindistan eklendi.

Arşiv 21.08.2007, 21:36 21.08.2007, 21:36
'ABD Hindistan’ı İran’dan Uzaklaştıramıyor'

Amerika’nın haftalık dergilerinden Neesweek, Amerikan yönetiminin İran ve Hindistan arasında giderek yakınlaşan ilişkiler konusunda Hindistan yönetimine baskı yaptığını yazdı.

Hindistan yönetiminin İran’la ilişkileri özellikle de enerji alanında arttırmasından ABD yönetiminin derin rahatsızlık duyduğunu ve bundan dolayı Yeni Delhi hükümetini uyardığını yazan Neesweek, “Amerika’nın nükleer işbirliği anlaşması imzaladığı Hindistan’la da işi İran konusunda zor” cümlesini kullandı.

Amerika’nın Hindistan’la nükleer işbirliği anlaşmasını, Hindistan yönetimini İran’dan doğalgaz almaması için gerçekleştirdiğini yazan Neesweek dergisi, Amerika’nın Hindistan’la ilgili politikasının iflas ettiğini zira Hindistan halkının, Amerika ile ilişkilerin yakınlaşması yerine İran’ı tercih ettiğini yazdı.

Hatırlanacağı üzere Hindistan ve Pakistan arasında Dostluk Projesi adı altındaki İran doğal gazını bu iki ülkeye taşıyacak proje Amerika’nın sert tepkisine neden olurken, iki ülke İran’dan doğalgaz alma konusunda kararlı.


Kaynak: Mehr Haber Ajansı

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?