banner39

ABD, Hizbullaha karşı gizli savaş açtı

ABD'nin muhalif militanları silahlandırmak suretiyle Hizbullah'a karşı "örtülü bir savaş" yürüttüğü bildirildi.

Arşiv 11.04.2007, 15:44 11.04.2007, 17:04
ABD, Hizbullaha karşı gizli savaş açtı

Hizbullah örgütünün iki numaralı ismi Şeyh Naim Kasım, ABD'nin muhalif militanları silahlandırmak suretiyle Hizbullah'a karşı "örtülü bir savaş" yürüttüğünü söyledi.

Hizbullah Genel Sekreter Yardımcısı Kasım, İngiliz Guardian gazetesiyle röportajında, ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'in "Hizbullah'a karşı örtülü bir savaş yürütülmesi talimatı verdiğini" söyledi.

Beyrut'un güneyindeki evinde konuşan Kasım, ABD'nin Hizbullah'a yönelik hedeflerini gerçekleştirmek için Lübnan'ı kullandığını belirtti. Fuad Sinyora hükümetini de Lübnan'daki gurupları silahlandırmakla suçlayan Kasım, "Bunların hepsi Başbakan Sinyora'nın bilgisi dahilinde ve emri altındaki güvenlik birimlerinin vasıtasıyla oluyor" dedi.

Bu arada Guardian, ABD istihbarat birimlerinin Lübnan'daki Hizbullah karşıtı gurupların ve Batı yanlısı Fuad Sinyora hükümetini destekleyenlerin finanse edilmesi konusunda yetkilendirildiğini bildiren haberlere dikkat çekti. Haberde, ABD yönetiminin Başbakanlık iç güvenlik servisinin güçlendirilmesi için Lübnan'a 60 milyon dolar tahsis ettiği belirtildi.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?