ABD Hizbullah'ta ılımlı arıyor!

Beyaz Saray, Hizbullah içindeki 'ılımlılar' ile anlaşıp, "radikal ve askeri" kanadın etkisini azaltacakmış

ABD Hizbullah'ta ılımlı arıyor!Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Obama yönetiminin, Lübnan'daki Hizbullah hareketi içindeki "ılımlılar" ile ilişki kurarak, örgüt içindeki "radikal etkileri" azaltmayı hedeflediği bildirildi.

Reuters haber ajansının, Obama'nın ulusal güvenlik ve terörle mücadele danışmanı John Brennan'a dayandırdığı habere göre, ABD yönetimi "çok ilginç bir organizasyon" olarak nitelediği Hizbullah'ın, "bir terörist örgütten, parlamento ve kabine içinde üyeleri olan bir örgüte evrimini" gerekçe göstererek yeni strateji belirliyor.

Lübnanlı liderlerle yakın zamanda bir araya gelen üst düzey Beyaz Saray yetkilisi, "Şüphesiz Hizbullah içinde yaptıklarıyla bizi endişelendiren unsurlar var. Yapmamız gereken örgüt içinde bu unsurların etkilerini azaltmanın yollarını bulmak ve daha ılımlı unsurları öne çıkarmak" dedi.

Brennan, Washington'un, "yabancı terör örgütü" olarak nitelediği Hizbullah'a yönelik bu hedefini hangi yollarla sağlayacağı hakkında ise açıklama yapmadı, sadece "onlarla anlaşma yapmıyoruz" diyerek mevcut durumu özetledi.

Geçen ay, Amerika Birleşik Devletleri ve İsrail, Suriye'yi Hizbullah'a daha güçlü füze ve silah teknolojisi sağlamakla suçlamış, Suriye bu iddiaları sert bir dille yalanlamıştı.

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2010, 11:37
banner53
YORUM EKLE

banner39