banner39

ABD İmajını Düzeltmek İçin Harekete Geçti

Afganistan, Irak işgalleri, Guantanamo ve Ebu Gureyb olaylarının ardından ABD Başkanı Bush ülkesinin bozulan imajını yenilemek için görevlendirdiği Karen Hughes Türkiye'ye gönderiyor. ABD daha önce yaptığı tüm imaj düzeltme çabaları başarısızlık sonuçl

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
ABD İmajını Düzeltmek İçin Harekete Geçti

ABD Başkanı George W. Bush'un, ABD'nin dünyada bozulan imajını yenilemek üzere görevlendirdiği,  kamudiplomasisinden sorumlu Müsteşarı Karen Hughes, Türkiye, Mısır ve Suudi Arabistan'ı ziyaret edecek. ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Hughes'un, 24-29 Eylül'de Mısır, Suudi Arabistan ve Türkiye'yi ziyaret edeceği, Türkiye'de Ankara ve İstanbul'a uğrayacağı belirtildi. Bush’un en yakın çalışmaarkadaşlarından olan Hughes’un, Washington’un Türkiye’de ABD düşmanlığı olarak nitelendirdiği duruma karşı yeni bir açılım başlatması bekleniyor.

Karen Hughes, Başkan Bush’un hayatta en güvendiği yardımcılarının başında geliyor. İç politika danısmanı Karl Rove ile birlikte Hughes, 2000 yılı başkanlık seçiminden başlayarak, Bush’un ABD’deki imajının yaratıcıları olarak kabul ediliyor. Daha önce Texas Valisi olarak görev yapan Karen Hughes, bu yeni görevine başlamasının ardından ilk dış gezisini Mısır ve Suudi Arabistan’la birlikte Türkiye’ye gerçekleştirecek. Hughes, ziyareti sırasında üst düzey hükümet yetkilileri, üniversite ve lise öğrencileri, farklı dini ve hükümet dışı kuruluşların temsilcileriyle biraraya gelecek ve ortak sorunları tartışacak.

9 Eylül’de, kamu diplomasisinden sorumlu dışişleri bakan yardımcılığı görevine başlayan Hughes’un görevi, başta Ortadoğu ülkelerinde olmak üzere dünyada ABD’nin olumsuz görünümünün değişmesi için politikalar geliştirmek. ABD yönetim geçtiğimiz yıllarda imaj düzeltmek için yaptığı tüm girişimler akamete uğramıştı. Bush yönetimi İslam ülkelerindeki imajını düzeltmek için bu ülkelerdeki medya kuruluşlarına ve yazarlara maddi yardımlarda bulunmuş ayrıca "el-Hurra" adında bir uydu televizyonu ve "Hİ" isminde gençlere hitap edecek bir dergi kurmuştu. 

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?