banner39

ABD Irak stratejisini değiştiriyor

Irak'ta başarısız olduğunu itiraf eden ABD yönetimi, Irak stratejisinde değişikliğe gidiyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
ABD Irak stratejisini değiştiriyor

ABD'nin önde gelen gazetelerinden Washington Post, ABD yönetiminin Irak stratejisinde gelecek dönemde önemli değişiklikler beklendiğini yazdı. Gazetenin yorum haberinde, ABD'nin Irak'ta halen 140 bin asker bulundurmasına karşın giderek şiddetlenen mezhepler arası çatışmanın önüne geçilemediği, asker kayıplarındaki artışın kamuoyunda tepkiye yol açtığı ve 7 Kasımda yapılacak Kongre seçiminde Başkan George Bush'un Cumhuriyetçi Partisi'nin yenilmesinin kuvvetle muhtemel görüldüğü hatırlatılarak, bütün bu gelişmelerin, mevcut Irak politikasının artık sürdürülemeyeceği sonucunu ortaya koyduğu anlatıldı.

Washington Post, "Hem Cumhuriyetçi Parti'nin hem de Demokrat Parti'nin önde gelen isimleri, artık Bush yönetiminin makul bir sürede istikrarlı ve demokratik bir Irak kurma hedefine ulaşamayacağı kanısına vardı" ifadesini kullanarak, bu ortamda artık politika ve stratejide değişikliğe gidilmesi yönünde ilerlendiğini kaydetti.

Gazete, özellikle iktidardaki Cumhuriyetçi Partili senatörlerin, Kongre'nin girişimiyle kurulan Irak Çalışma Grubu'nun yayımlayacağı raporu beklediğine işaret etti. Eski başkan baba George Bush döneminin dışişleri bakanı James Baker ve Demokrat Partili eski milletvekili Lee Hamilton'ın başkanlığını yaptığı grubun raporunun, 7 Kasım Kongre seçimlerinden birkaç hafta sonra açıklanması bekleniyor.

ABD'nin 'Irak'ta başarısızlık' itirafı

ABD'li askeri yetkililer, başkent Bağdat'ta iki ay önce uygulamaya başlanan güvenlik planının beklentileri karşılamadığını itiraf etti. ABD ordusu sözcülerinden General William Caldwell, Bağdat'taki saldırıların geçtiğimiz ay sonundan beri yüzde 22 arttığını belirtti.

Caldwell, Bağdat için yeni bir strateji geliştirmeleri gerekebileceğini söyledi. Son iki ayda Bağdat'a binlerce takviye asker gönderilmişti. ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld de ordu sözcüsünün açıklamalarını onayladı. Rumsfeld, "düşmanın da beyni var. Yeni stratejiler geliştirmeye çalışıyoruz" dedi.
 
Dün 41 kişi öldü
 
Ülke genelindeki saldırılar ise devam ediyor. Dünkü saldırılarda 41 kişi öldü, onlarca kişi de yaralandı. Irak polisi kuzeydeki Musul kentinde meydana gelen intihar saldırısında en az 12 kişinin öldüğünü, 20'den fazlasının yaralandığını açıkladı.
 
Hem etnik köken hem din ve mezhep bakımından çeşitli Iraklı azınlıkların bir arada yaşadığı Musul'da da, Irak genelinde olduğu gibi son zamanlarda şiddet olaylarında önemli bir artış gözleniyor.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?