banner39

ABD: Irak, Vietnam'dan beter

John Negroponte, Irak'taki savaşta var olan belirsizlikler Vietnam savaşından daha fazla.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
ABD: Irak, Vietnam'dan beter

ABD'deki 16 istihbarat örgütünün koordinatörü Ulusal İstihbarat Direktörü John Negroponte, Irak'taki savaşta var olan belirsizliklerin, Vietnam'daki savaş sırasındaki belirsizliklerden çok daha fazla olduğunu söyledi.

Eski ABD Dışişleri Bakanlarından Henry Kissinger'ın bir dönem danışmanlığını da yapan, Vietnam'da 1960'lı yıllarda diplomat olarak görev alan, ABD'nin Bağdat eski büyükelçilerinden Negroponte, ''Irak ve Vietnam savaşları arasındaki farkların, benzerliklerinden daha fazla olduğunu'' da kaydetti.

Bir televizyon programında soruları yanıtlayan Negroponte, ''örneğin Vietnam'da karşımızda belirli bir düşman, yani SSCB'nin desteklediği Kuzey Vietnam vardı'' dedi. Vietnam'daki savaş sırasında, Irak'tan farklı olarak, kentlerde güvenliğin hakim olduğunu kaydeden Negroponte, ''ben Vietnam'da silahsız bir sivil olarak, ülkeyi baştan başa dolaşabilirdim. Irak'ta ise başkent Bağdat bile tamamen güvensiz. Hatta başkent, belki de ülkenin en güvensiz yeri'' diye konuştu.

Iraklıların, kendi güvenlikleri için daha fazla sorumluluk üstlenmeleri gerektiğini kaydeden Negroponte, şöyle devam etti:

''Anahtar, şiddetin en yaygın olduğu Bağdat'ın güvenliğidir. Irak'taki sorun gün geçtikçe Amerikalıların değil, Iraklıların sorunu haline gelmeye başladı. İlerleyen aylarda bizim güçlerimiz önder rol oynamak yerine, Iraklılara destek, o güçlerin eğitimine katkı rolü üstlenmeliler.''

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?