banner39

ABD: Irak'ı daha da istikrarsızlık bekliyor

CİA tarafından hazırlanan raporuna göre, "Irak hükümetini daha da istikrarsızlık beklemekte."

Arşiv 23.08.2007, 22:19 23.08.2007, 22:19
ABD: Irak'ı daha da istikrarsızlık bekliyor


Amerikan istihbaratının hazırladığı yeni bir raporda, Irak hükümetinin gelecek 6 ay ila 1 yılda daha da istikrarsızlaşacağı öngörüsü yapıldı.

Amerikan istihbaratı uzmanlarının hazırladığı Ulusal İstihbarat Tahmini'nde,düzensiz gelişmelere rağmen ülkede genel şiddet seviyesinin arttığı, Irak'taki farklı mezhep grupları arasında uzlaşmanın sağlanamadığı ve Irak'taki El Kaide unsurlarının hala eylemlerini açıkça düzenleyebildiği belirtildi.

10 sayfalık belgede, Iraklı siyasi liderlerin hala etkin bir yönetim sağlayamadığı, hükümetini gelecek 6 ila 12 ayda daha çok güvensizliğin beklediği ifade edilirken, buna gerekçe olarak Iraklı Şii partilerinin, Iraklı önde gelen din adamı Ayetullah Ali El Sistani'nin, diğer Sünni ve Kürt grupları mensuplarının eleştirileri sıralandı.

Raporda, Nuri El Maliki'nin başbakanlığındaki hükümetin mezhep bölünmeleri sorununu aşabileceğinden ve siyasi birliği sağlayabileceğinden duyulan ciddi kuşkular dile getirildi.

CIA, Savunma İstihbarat Ajansı gibi 16 Amerikan istihbarat kurumunun ortak yargılarından oluşan belgede, Irak Güvenlik Güçlerinin Amerikan ve koalisyon güçleri olmadan operasyon düzenlemek için yeterli gelişimi gösteremediği, Irak güçlerinin hala yabancı desteğine ihtiyaç duyduğu da kaydedildi.

Kaynak : AA

Yorumlar (1)
mehmet selim polat 15 yıl önce
Zaten Irakı istikrarsızlığa sokan Abd değilmi?,Onun yandaşları değilmi?,Türkiye değilmi?.Arap ülkeleri ABD ile anlaşarak istikrarsızlık getirmedimi?.Kürdistan kurdurarak istikrarsızlık kurmadılarmı?.ABD şeytandır,şeytanla dostluk kuranlarda şeytandır.
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?