banner39

ABD Irak'ı işgal etti, şimdi de uçak satıyor

Irak, ABD'den18 adet F-16 savaş uçağı satın alıyor.

Arşiv 01.04.2009, 18:45 02.04.2009, 05:26
ABD Irak'ı işgal etti, şimdi de uçak satıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD'yi ziyaret eden Irak Hava Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Enver Ahmed, gelecek yıllarda silaha milyarlarca dolar harcaması beklenen Irak'ın, 18 adet F-16 savaş uçağı satın almak için bir anlaşma imzalamayı umduğunu söyledi.

''Bu bizim için çok önemli. Bu öncelikli bir durum'' diyen Ahmed, 2020 yılına kadar 96 adet F-16 savaş uçağı satın almak istediklerini belirtti. Ahmed, şu anda Polonya, İsrail, Yunanistan ve Pakistan için üretilen ''F-16C/D Block 50/52'' modellerinden bahsetti.

Irak Başbakanı Nuri El Maliki hükümetini istikrarsızlaştırmayı amaçlayan direnişçilerin geçiş yolu olarak kullandığı Suriye'yi ve İran'ı potansiyel tehdit olarak gördüğünü iddia eden Ahmed, ''Ülkemizi savunmak için bu uçaklara ihtiyacımız var'' dedi.

Ahmed, gerekli kaynağın sağlanması ve anlaşmanın yapılması halinde, ABD güçlerinin Irak'ı terk edeceği 2012 yılında Iraklı pilotların kullandığı ilk iki adet F-16 savaş uçağının Irak semalarında devriye gezmeye başlayacağını kaydetti.

Bu savaş uçaklarının satın alınması konusunu değerlendirmek için 18 Mart'ta Bağdat'ta AB Hava Kuvvetleri'nden bir heyetle görüşen ve ardından ABD Savunma Bakanlığından (Pentagon) yetkililerle görüşmeleri sürdüren Ahmed, ilk F-16 filosunun lojistik, yedek parça ve pilot eğitimi dahil 1,5 milyar dolar maliyeti olacağını ifade etti.

Ahmed, Başbakan Maliki ve Irak Savunma Bakanı Abdülkadir Casim'in F-16 savaş uçaklarının satın alınmasını desteklediğini de bildirdi.

Bütün dünyaya 4,400'den fazla F-16 savaş uçağı satan Lockheed Martin firmasının sözcüsü Joe Stout, potansiyel satışın hükümetler arası bir konu olduğunu belirtti.

ABD'de, pilotlar, kontrol kulesi teknisyenleri ve lojistik uzmanları dahil 20 kadar Irak Hava Kuvvetleri öğrencisi eğitimden geçirildi.

ABD Kongresi, şimdiye kadar M1A1 tankları, hafif zırhlı araçlar, silahlı keşif helikopterleri ve C-130J nakliye uçakları dahil Irak'a yaklaşık 9 milyar dolar tutarında potansiyel silah satışı konusunda bilgilendirildi.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?