banner39

ABD Irak'ı paramparça edecek

Amerikan'nın Bağdat'la ilgili yeni güvenlik planının ayrıntılarına yer veren Independent gazetesi, "Böl ve Yönet" başlıklı haberde, Irak'ın onlarca parçaya ayrılacağını ve asıl hedefin ine İran olduğunu duyurdu.

Arşiv 12.04.2007, 15:42 12.04.2007, 15:42
ABD Irak'ı paramparça edecek

Amerika Irak'ı öyle parçalayacak ki Bağdat bile onlarca bölgeye ayrılacak. Planın gizli hedefi ise İran...

Gazetenin deneyimli Orta Doğu muhabiri Robert Fisk'in imzasını taşıyan, "Böl ve Yönet" başlıklı haberde, Bağdat'ın kimlik kartlarıyla girilebilecek onlarca farklı bölgeye ayrılacağı belirtiliyor:

"Bağdat'ın 89 idari biriminden yaklaşık 30'u güvenlik çemberine alınacak. Bu bölgelere sadece yeni çıkarılacak kimlik kartları olanlar girebilecek."

Haberde bu sistemin geçmişte, Fransızlar tarafından Cezayir'de, İsrailliler tarafından Filistin topraklarında ve Amerikalılar tarafından Vietnam'da denendiği ve tümünde başarısız olunduğu aktarılıyor.

PLANIN GİZLİ AMACI

Fakat haberde söz konusu planının Bağdat'ta asayişin sağlanmasının ötesinde hedefleri de olduğu belirtiliyor... Bu gizli hedef de İran...

"Plan uyarınca Bağdat'ın güney ve doğusunda beş tümen görevlendirilecek. Bu, 40 bin asker anlamına geliyor. Tümenlerden üçü Bağdat'la İran sınırı arasındaki bölgede konuşlandırılacak.

"Nükleer programı nedeniyle İran'a olası bir Amerikan ya da İsrail saldırısı durumunda Tahran, sınırlarında büyük bir Amerikan gücü bulacak."(Kaynak: BBC)

banner53
Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?