banner15

ABD Irak'ı üçe bölmeyi planlıyor

ABD Irak'taki çıkmazdan çıkmak için ülkeyi üç ayrı özerk bölgeye ayırmaya hazırlanıyor.

ABD Irak'ı üçe bölmeyi planlıyor

İngiltere'de yayımlanan Sunday Times gazetesi, ABD'nin Irak'ta çıkmazdan kurtulmak için ülkeyi üç ayrı özerk bölgeye ayırma planı yaptığını öne sürdü. Gazetenin web sitesinde Sarah Baxter imzasıyla yayımlanan makalede, "iyi haber alan" kaynaklara göre, eski ABD Dışişleri Bakanı James Baker ile Demokrat Parti'den Lee Hamilton'un başında olduğu Irak Çalışma Grubu adlı bağımsız komisyonun, hazırlayacağı bir raporla, gelecek ayki Kongre seçimlerinden sonra Irak'ın üç özerk bölgeye ayrılmasını önereceği belirtildi.

Komisyonunun Irak'ın Şii, Sünni ve Kürt bölgeleri olarak ayrılmasının tek alternatif olduğunu düşündüğü ve Baker'ın bunu "böl ve yönet" veya "yolu sürdürme" olarak adlandırdığı kaydedilen makalede, komisyonun bölünmeyi, kitle halinde adam kaçırmanın arttığı, polisin bile giderek artan cinayetlerin sorumlusu olabileceği şüphesinin ağırlık kazandığı Irak'ta son şans olarak gördüğü iddia edildi.

Makalede, ABD Başkanı George Bush ailesinin eski dostu olan ve birinci Körfez Savaşında Dışişleri Bakanı olarak görev yapan 76 yaşındaki Baker ile Hamilton'un yönettiği komisyonun, Irak'ın "taksimi" önerisinde bulunmayacağı, Bağdat'ta dışişleri, sınırların korunması ve petrol gelirlerinin dağıtımından sorumlu bir ulusal hükümetin yanında özerk bölgelerin daha iyi bir yönetim ve güvenlik sağlayacağı görüşünün dile getirildiği belirtildi.

Sunday Times, mekik diplomasisinin önde gelen isimlerinden Baker'ın kısa bir süre önce Suriye hükümetinin temsilcileriyle bir araya geldiğini ve New York'ta İran'ın BM nezdindeki büyükelçisiyle görüşmeyi planladığını yazdı ve Baker'ın geçen hafta sarf ettiği, "Benim görüşüm sadece dostlarla değil, barış yolunda diplomatik olarak ileri gidebilmek için düşmanlarınızla da görüşmeniz gerektiğidir" sözlerine yer verdi.

Başkan Bush'un onayıyla Kongre tarafından kurulan Irak Çalışma Grubunun bu konuda henüz son kararını vermediğini belirten İngiliz gazetesi, buna karşın Amerika'nın artık Irak'a daha fazla asker gönderemeyeceğini ve hiçbir gelişme işareti yokken kayıpların artmasını kabul edemeyeceğini kaydetti. Gazete, Irak'ta belirsiz bir süre çok fazla sayıda asker bulundurmak yerine, Irak güvenlik güçlerine daha fazla üst düzey Amerikalı askeri danışman sağlanması konusunda uzlaşma bulunduğunu belirtti.

İÇ SAVAŞ ÇIKAR, TÜRKİYE DE GİRER

Sunday Times da haberde şöyle yazdı: "Irak'ı Şii, Sünni ve Kürt bölgesi olmak üzere 3'e bölmeyi belirtti. Amerika eski
Dışişleri Bakanı James Baker başkanlığındaki gruba yakın bir kaynak, Kürtlerin kendi bölgelerinde egemen olduğunu, Irak öyle ya da böyle federal bir yapıya sahip olacağını söylüyor..." Baker, konuyla ilgili ABC televizyonuna yaptığı açıklamada, "Askerleri şimdi çeksek, Ortadoğu'da bugüne kadar görülmemiş büyüklükte bir iç savaş çıkar. Bu savaşa Türkiye, İran, Suriye hatta Körfez'deki dost ülkelerimiz bile dahil olur" dedi.

Gazeteye göre komisyon, Irak'ın parçalanmasını değil bölümlere ayrılmasını istiyor. Buna göre: Bölgesel yönetimler kendi güvenliklerinden, merkezde hükümeti ise dışişleri, savunma ve petrol gelirlerinin dağıtılmasından yükümlü olacak. Irak hükümeti daha büyük bir yetki devrine imkân tanımak için anayasa hazırlamaya teşvik edilecek. İran ve Suriye, yeni yapılanmaya destek olmaya çağrılacak...

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48