banner39

ABD: Irak'ta aptallık yaptık

ABD'li bir yetkili, ülkesinin Irak'ta ''aptalca ve kibirlice davrandığı durumlar olduğunu'' itiraf etti.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
ABD: Irak'ta aptallık yaptık

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın bir yetkilisi, ülkesinin Irak'ta ''aptalca ve kibirlice davrandığı durumlar olduğunu'' belirterek, ''El Kaide dışında herkesle görüşmeye hazır olduklarını'' söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Yakındoğu İşleri Bürosu Kamusal Diplomasi Yetkilisi Alberto Fernandez, El Cezire Televizyonu'na yaptığı açıklamada, ABD'nin, hatalarına karşın bu ülkede başarısız olmaması gerektiğini vurguladı ve ''Eğer başarısız olursak, bu, bölge için bir felaket olur'' dedi.

ABD'nin Irak'taki başarısızlıklarını kabul eden Fernandez, ''Başarısızlıklara tanık oluyoruz ancak bu yalnızca ABD'nin başarısızlıkları değil, bölge için de bir felakettir. Irak'ta başarısızlık ABD için bir başarısızlık, ancak bölge için felaket olacaktır'' diye konuştu.

Irak'ta ulusal uzlaşma sağlanması için ABD'nin bu ülkede El Kaide dışındaki her grupla görüşmeye hazır olduğunu belirten Fernandez, ''Irak'ta elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştığımız halde eleştirilecek çok şey var. Çünkü kuşkusuz Irak'ta, ABD kaynaklı aptallıklar ve kibirli yaklaşımlar oldu'' dedi.

''Diyaloğa açığız'' diyen Fernandez, ''Çünkü herkes biliyor ki eninde sonunda bu ülkedeki cehennem ve cinayetler, Irak'ta etkili bir ulusal uzlaşmayla bağlantılı'' diye konuştu. Fernandez, Irak'taki hükümetin bu konuda kararlı bir tutum içinde olduğunu vurguladı.BAAS YETKİLİSİNİN AÇIKLAMALARI

El Cezire Televizyonu, Fernandez'den önce, devrik lider Saddam Hüseyin'in lideri olduğu ve artık yasadışı olarak ilan edilmiş olan Baas partisinin bir yetkilisinin açıklamalarına yer verdi. ''Ebu Muhammed'' kod adlı bu kişi, ABD ile müzakerelere hazır olduklarını söyledi, ancak görüşmelere başlamak için ortaya çok güç önkoşullar koydu.

Bu kişi, ''ABD işgalinden sonra çıkarılmış tüm yasaların iptali, isyancıların Irak halkının tek temsilcisi olarak tanınması, yabancı güçlerin çekilmesiyle ilgili bir takvimin onaylanmasını'' gibi koşullar ileri sürdü.

Fernandez, bu kişinin açıklamalarının da değerlendirerek, ''ortaya konan koşulların gülünç olduğunu, bu açıklamaların gerçekçilikten oldukça uzak olduğunu'' bildirdi.

BUSH'TAN IRAK DEĞERLENDİRMESİ

Irak'ta özellikle Ramazan'da artan saldırılar ve Amerikan askerleri için geçen zor haftaların ardından ABD Başkanı George Bush, üst düzey danışmanları ve generalleriyle Irak'ta olası taktik değişikliği konusunda görüşmeler yapıyor.  Irak ve Afganistan'daki Amerikan askerlerinin operasyonlarını izleyen Merkez Komutanlığı'nın yöneticisi Orgeneral John Abizaid ile dün geç saatlerde görüşen Bush, bugün de Irak'taki Amerikan kuvvetlerinin komutanı Orgeneral George Casey ile bir araya gelecek.

Beyaz Saray'daki görüşmelere karşın üst düzey askeri kaynaklar, şu ana dek herhangi bir taktik değişikliği yapılması veya Irak'a daha fazla asker gönderilmesi konusunda karar alınmadığını belirtti. Bush, Irak'taki komutanlarına, sahada işe yarayacağını düşündükleri her türlü taktiği ve gereksinimlerini verecekleri mesajını iletirken, üst düzey askeri yetkililer, Irak'taki savaş planlarında büyük çaplı değişiklik yapılmayacağını, ancak küçük ayarlamalara gidilebileceğini kaydetti.

Bush danışmanlarıyla Irak'taki zorluklar konusunda görüşmeler yaparken, yönetimi de Irak stratejisiyle ilgili giderek artan eleştirilerle karşı karşıya bulunuyor. Demokrat Parti, son olarak Bush'a mektup göndererek, Irak'ta acil olarak yöntem değişikliğine gidilmesi çağrısı yaptı. Savunma Bakanı Donald Rumsfeld de Amerikan yönetimi ve Pentagon'un Irak planını gözden geçireceğini söyledi.

Öte yandan Başkan Bush, bugün yapacağı haftalık radyo konuşmasında, ABD'nin Irak'taki zorluklar karşısında gerekli taktik değişikliklerini yapacağı mesajı verecek.  Bush, Irak'ta yapmayacakları tek şey bulunduğunu, bunun da görev tamamlanmadan savaş alanından askerlerini çekmek olduğunu kaydedecek. Irak'ta ekim ayında 74 Amerikalı asker öldürüldü. Bu ayın, Irak'ta son iki yıldır en fazla Amerikalı asker kaybının olduğu aylar arasında bulunduğu belirtiliyor.


 

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?