banner39

ABD Irak'ta Asker Sayısını Artırıyor

İki yıldan fazla bir süredir işgal ettiği Irak’ta bir türlü istikrarı sağlayamayan ABD, ülkedeki asker sayısını artırmayı planlıyor. Hâlihazırda Irak’ta 138 bin askeri bulunan ABD’nin, bu sayıyı ne kadar daha artıracağı henüz belli değil

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
ABD Irak'ta Asker Sayısını Artırıyor

İslam DÜnyası / Haber Merkezi

ABD'nin asker sayısını artırma kararı, Irak'ta Ekim ayında yapılacak anayasa referandumu ve aralıkta kurulacak yeni hükümeti belirlemek amacıyla yapılacak seçimlerde güvenliği sağlamayı amaçlıyor. Konuya ilişkin açıklamada bulunan Pentagon Sözcüsü Lawrence Di Rita, ABD Savunma Bakanlığı'nın şu anda Irak'ta bulunan 138 bin ABD askeri arasından belirsiz sayıda askeri geri göndermek amacıyla hazırladığı takvimi erteleyebileceğini kaydetti. Irak’taki ABD askeri varlığı bir dönem 160 bine kadar ulaşmıştı.

Rakam Henüz Belli Değil

Böylece Irak'a daha önce planlanan asker akışı devam ederken birliklerin büyüklüğünün kısa süre için artacağına işaret eden Di Rita, ancak kuvvetlerin sayısında ne kadar artış olacağı konusunda bilgi vermedi. Gözlemciler asker sayısının artırılması kararının, son günlerde ABD askerlerinin kayıplarında gözlenen artıştan hemen sonra alındığına dikkati çekiyor. Ülkede 30 Temmuzdan beri yaşanan çatışmalarda en az 41 ABD askeri hayatını kaybetti.

Şuana Kadar Bin 829 ABD Askeri Öldü

ABD Savunma Bakanlığı'nın dün açıklanan verilerine göre, Irak'ya işgalin başladığı Mart 2003'ten şu ana kadar bin 829 ABD askeri hayatını kaybetti, 13 bin 700 ABD askeri ise çatışmalarda yaralandı.

Bugünkü Saldırılarda 19 Kişi Öldü

Öte yandan Irak’ın çeşitli bölgelerinde meydana gelen çatışmalarda 14’ü Irak güvenlik güçlerinden olmak üzere toplam 19 kişi öldü.

Irak İçişleri Bakanlığı yetkililerine göre, Bağdat'ın doğusundaki el-Cedide'de kimliği belirlenemeyen saldırganların açtığı ateş sonucu 4 polis öldü, bir polis yaralandı. Bağdat'ın kuzeyindeki Samarra kentinde, askeri konvoyun geçişi sırasında bir bombanın infilak etmesi sonucu 4 askerin öldüğünü açıkladı. Bağdat'ın 60 kilometre kuzeyindeki Bakuba kenti yakınlarında da, İran'a doğru giden hacıları taşıyan bir otobüse ateş açılması sonucu 3 kişi hayatını kaybetti, 8 kişi yaralandı. Bağdat'ın kuzeyindeki el-Dura kentinde ise kimliği belirlenemeyen kişilerin bir işadamı ve eşini öldürdükleri bildirildi. Yetkililer, Dura'daki bir başka saldırıda da bir polis amirinin öldüğünü, şoförünün yaralandığını, başkentin güneyinde de bir polis memurunun öldürüldüğünü belirttiler.

Bağdat'ın batısında yer alan El Adil semtindeki saldırıda bir polisin öldüğünü, 3'ünün yaralandığını belirten yetkililer, başkentin doğusundaki El Gadir caddesinde de iki polisin öldürüldüğünü kaydettiler.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?