banner39

ABD, Irak'ta asker sayısını azaltıyor

Irak'ta halen 156 bin askeri bulunan ABD, 10 ay içinde bu sayıyı azaltmayı hedeflerken, Avusturalya da 550 askerini çekiyor.

Arşiv 22.02.2008, 11:32 22.02.2008, 11:32
ABD, Irak'ta asker sayısını azaltıyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Irak'ta halen 156 bin askeri bulunan Amerika'nın, 10 ay içinde bu sayıyı düğşürmeyi hedeflediği, Avusturalya'nın da 550 askerini çekmeyi planladığı bildirildi.

ABD Savunma Bakanı Robert Gates, 10 ay içinde Irak'taki askerlerinin sayısını azaltabilmeyi ümit ettiklerini söyledi.

Askeri bir uçakla Avustralya'ya giderken açıklamalarda bulunan Gates, asker sayısında geniş çaplı bir azaltmaya gitmeden önce bir süre durup durum değerlendirmesi yapılması gerektiğini ifade etti. Gates, "Önümüzdeki 10-12 ay içinde Irak'taki askerlerimizi daha da fazla azaltabileceğimizi ümit ediyorum" dedi.

ABD'nin halen Irak'ta 156 bin askeri var.

Diğer taraftan, Avustralya Irak'taki 550 askerini geri çekmeyi planlıyor. Gates, Avustralya'yı bu kararından dolayı eleştirmedi. Avustralya'nın Afganistan'da da bin askeri var.

ABD, Kongre'den gelen baskılardan dolayı temmuz ayından itibaren, Irak'ta görev süresi dolan 5 tugayı geri çekmeye başlama kararı almıştı. Bu tugayların yerine yenileri gönderilmeyecekti. Şimdiye kadar bir tuıgay geri çekildi ve yerine yenisi gönderilmedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?