banner15

ABD: Irak'ta durum kötü

ABD İstihbaratı Irak'ta Amerika'nın denetiminin zayıfladığını, durumun gittikçe kötüleştiğini belirten bir rapor yayımladı.

ABD: Irak'ta durum kötü

Amerikan Washington Post gazetesi, Amerikan İstihbarat Servisinin Irak raporunu yayımladı. Gazetede yayımlanan raporda, "Irak'ta durumun daha da tehlikeli hale geldiği, ABD'nin burada daha az denetime sahip olduğu, durumun daha da kötüleşme ihtimalinin yüksek olduğu" belirtildi.

Gazete, raporda Irak'ta iç savaş olup olmadığı konusuna açıklık getirilmediğini, ancak aşırılık yanlılarıyla mücadele, rüşvete son verme gibi konularda Iraklı yetkililerin kabiliyetlerine dair "umut kırıntıları" olduğunun belirtildiğini yazdı.

Washington Post'un haberinde, raporda El Kaide'nin eylemlerinin halen endişe verici olduğunun, ancak eylemlerin artık Iraklılar arasındaki şiddet haline geldiğinin ve bunun da Amerikan çıkarlarına başlıca tehdidi teşkil ettiğinin vurgulandığı kaydedildi.

Raporda, Washington yönetiminin mezhep çatışmalarına destek vererek, Irak'ta istikrarı bozmakla suçladığı İran'a temel unsur olarak değinildiği de ifade edildi. Gelecek 18 ayı değerlendiren 90 sayfalık raporun bu akşam kamuoyuna duyurulması bekleniyor.

AA
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35