banner15

ABD, Irak'ta taşeron işkenceci kullanmış

Irak'ı işgal altında tutan Amerikan askerlerinin, sorgulamalarda, 'taşeron işkenceciler' kullandığı ortaya çıktı

ABD, Irak'ta taşeron işkenceci kullanmış

 

IRAK'taki Ebu Garib cezaevinde 10 ay süreyle tutuklu kaldığını belirten bir Iraklı, Amerikalı taşeron işkenceciler tarafından sorgulandığını ve Amerikan ordusu için çalışan iki ABD şirketine Los Angeles'te dava açtığını söyledi.

İstanbul'da Associated Press (AP) haber ajansına konuşan İmad el Cenabi adlı 43 yaşındaki Iraklı, Amerikan şirketleri CACI International Inc. ile L-3 Communications Holdings Inc. çalışanları hakkında Federal Mahkeme'de dava açtığını belirtti. Açılan davada, "Koca Steve" lakaplı CACI çalışanı Steven Stefanowicz, sorgu yapanlara işkence taktikleri vererek yönlendirmekle suçlanıyor.

2003 yılında hiçbir neden yokken evini Amerikan askerlerinin bastığım, ailesinin dövüldükten sonra tutuklandığını ve Ebu Garibe kapatıldığını belirten El Cenabi şunları söyledi: "Orada çok işkence gördüm. Ebu Garibe gider gitmez soyunmamı istediler. Kafama kukuleta geçirip, ellerimi ayaklarımı zincirlediler. Beni yumrukladılar, duvara çarptılar. Ranzaya astılar ve ellerim kelepçeli olduğu halde çırılçıplak hücreye kapattılar. Açtığım dava bana ve diğer tutuklulara yapılanları aydınlatacak. Allah'ın izniyle hak yerini bulacak ve suçlular cezalarını çekecek."

2004 yılında serbest bırakıldığını belirten El Janabi, niye tutuklandığını hiç öğrenememiş.

L-3 KURTULDU
Philadelphia'lı avukat Susan Burke Los Angeles'te eskiden Titan diye bilinen L-3 ve CACI'ye dava açıldığını, federal yargıcın L-3 davasını reddettiğini, ancak 257 Iraklı tutukluyla ilgili olarak CACI davasının yürümekte olduğunu bildirdi.

Bilindiği gibi Amerikalıların, güvenlik hizmetlerinde de, başta Blackwater olmak üzere özel güvenlik şirketlerinden yardım aldıkları ortaya çıkmıştı.

Kaynak: Hürriyet Gazetesi

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2008, 12:45
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35