banner39

ABD Irak'ta yine sivilleri vurdu: 19 ölü-FOTO-

ABD sniperları 3 yaşlı ve ile 2 sokak temizlikçisini öldürdü, helikopteri ise çobanları taşıyan aracı roketledi; Üçü çocuk 8 ölü

Arşiv 21.05.2008, 23:16 22.05.2008, 11:38
ABD Irak'ta yine sivilleri vurdu: 19 ölü-FOTO-


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD karşıtı Şii milislerin kalesi olan Sadr mahallesi yakınındaki El Ubeydi bölgesindeki çatışmalara ilişkin çelişkili açıklamalar yapıldı.

ABD ordusu adına yapılan açıklamada, öldürülen 11 kişinin Şii lider Mukteda Sadr taraftarı milisler kastedilerek ''özel grupların'' üyesi olduğu ileri sürüldü.

El Ubeydi mahallesindeki bir evin avlusunda yatan kanlı cesedin başındaki yakınları ise gazetecilere, ölen yakınlarının, evin önünde dolaşırken bir Amerikalı keskin nişancı tarafından vurulduğunu ve hedef alındığı sırada elinde bir odun parçası bile bulunmadığını savundular.

Bağdat'ın doğusunda bulunan polis merkezindeki bir yetkili de El Ubeydi'den 11 ceset kaldırıldığını, ölenlerin arasında 3 yaşlı adam, 2 sokak temizlikçisi ile 3 Şii milis bulunduğunu belirterek, bu kişilerin Amerikalı keskin nişancılar tarafından öldürüldüğünü kaydetti.

Kimi bölge sakinleriyle Irak İçişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili, bir ABD ve Irak konvoyuna yola yerleştirilen bombayla saldırı düzenlenmesi üzerinde bölgede ateş açıldığını söylerken, ABD ordusu, bölgedeki güçlerine karşı böyle bir saldırı düzenlenmediğini açıkladı.

Amerikalı askeri sözcü, 11 kişinin, ABD askerleri tarafından hareketlerinin kuşkulu görülmesi üzerine öldürüldüğünü söyledi, ancak keskin nişancılardan sözetmedi.

Bir başka Amerikalı askeri yetkili de El Ubeydi'deki operasyonunun ''özel gruplara'' bir mesaj olduğunu, ''Irak hükümetinin, güvenlik güçlerinin ve koalisyon güçlerinin yasadışı ve şiddet eylemlerine izin vermeyeceğini gösterdiğini'' kaydetti.

Amerikalıların ikinci katliam haberi ise gece saatlerinde Bağdat'ın kuzeyindeki Beyci kentinden geldi. Bağdat'ın kuzeyindeki Beyci'de, Amerikan ordusuna ait bir helikopterden açılan ateşte 8 sivil öldü.

Polis yetkilileri, helikopterin ateş açtığı aracın sivil bir araç olduğunu ve bölgereki çobanları taşıdığını duyurdu.

 

Ölen sekiz kişiden biri 65 yaşında, ikisi ise 8 ve 11 yaşlarında iki çocuk.

Akrabaları tarafından gasillerinden sonra cenaze namazları kılınan 8 sivilden bazılarından halen kan geldiği ve kefenlerinin kan içinde olduğu görüldü.

 

The bodies of shepherds killed in an air strike lie on the ground ...

 

Residents pray near the bodies of civilians killed in an air ...

 

Residents gather outside a Sunni mosque to attend a funeral ...

Residents pray near the bodies of civilians killed in an air ...

Amerikan ordu sözcüsü ise her zamanki açıklamasını yaptı; aracın şüpheli olduğunu ve durmadığı için vurulduğunu ileri sürdü.

 

A man looks at the bodies of shepherds killed in an air strike, ...

The bodies of the shepherds killed in an air strike lie outside ...

banner53
Yorumlar (1)
SEVDECAN 13 yıl önce
BİLMEM
35
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?