banner15

ABD İran bahanesiyle Körfez'i silahlandırıyor

2009 'daki silah ihracatında aslan payı Körfez ülkelerinin: F-16 savaş uçağı, Patriot ve THAAD sistemleri satıldı

ABD İran bahanesiyle Körfez'i silahlandırıyor


 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Washington Post gazetesinin haberine göre ABD yönetimi, Suudi Arabistan ve Körfez'deki diğer müttefikleriyle savunma işbirliğini artırma yönünde 'sessizce' çalışma yürütüyor. 'Tahran'a karşı baskının artırılması' amacıyla 'dost' Arap ülkelerine silah satışlarının hızlandırılması ve petrol terminalleri ile diğer önemli altyapı tesislerine yönelik savunma sistemlerinin güçlendirilmesi bu girişimlerin başında geliyor.

Barack Obama’nın başkanlığındaki ABD yönetiminin İran’ın saldırı ihtimalini öne sürerek Basra Körfezi’ndeki müttefiklerini silahlandırdığı belirtildi. Amerikan gazetelerinin manşete taşıdığı habere göre, İran’ın gelecekteki olası askeri saldırılarını önleme gerekçesiyle Körfez’deki müttefikleriyle ‘sessiz’ çalışma yürüten Obama yönetimi, bölge ülkelerine silah satışlarını hızlandırırken, petrol terminalleri ile diğer önemli alt yapı tesislerine yönelik savunma sistemlerini güçlendiriyor.

Bush yönetiminden yadigar plan uyarınca İran’ın artan konvansiyonel silah cephaneliği gerekçe gösterilerek Körfez ülkelerine özellikle füze savunma sistemleri ve savaş uçakları satılıyor. Plan Suudi Arabistan’daki petrol, su ve liman tesislerinin korunmasına yönelik 10 bin kişilik gücün üç katına çıkarılması, hava savunma sistemleri arasında eşi benzeri görülmemiş bir koordinasyon sağlanması, ABD ile Arap ortak tatbikatların çapının genişletilmesini de içeriyor.

ABD’ye son iki yılda 25 milyar dolar kazandıran bölgesel silahlanmanın başını 17 milyar dolarla Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) çekerken, onu Suudi Arabistan izliyor. BAE’nin 80 adet F-16 savaş uçağının yanısıra Patriot ve THAAD füze savunma sistemlerine paraları saçmış. THAAD için üç Ortadoğu ülkesi daha sırada. İran kıyıları açıklarına ileri füze ve radarlarla donatılmış Aegis gemileri gönderen ABD, Katar, Bahreyn, Kuveyt ve BAE’ye radar sistemleri konuşlandırdı. ABD Merkez Karargahı Komutanı David Petraeus, bu dört ülkenin her birine ikişer Patriot konuşlandırdıklarını belirtip, “İran, Körfez’in karşı yakasındaki ülkelerce çok ciddi tehdit görülüyor. Bu da bizim hayal ettiğimiz mimariyi uygulamamıza katalizatör oldu” dedi.

Asıl korkulan İsrail

Körfez ülkelerinin silahlanmayı İran’ın nükleer programı konusunda uluslararası topluma karşı koyması yüzünden benimsediği, zira ABD veya İsrail’in İran’ın nükleer tesislerine önleyici saldırı düzenlemesi halinde İran ya da bağlantılı bir örgütün hedefi olmaktan korktukları aktarıldı. Bu manzaraya Türkiye de dahil edildi:

“Bazı petrol-gaz zengini Arap ülkeleri nükleer reaktör inşa girişiminde bulunuyor. BAE ilk reaktörünü inşa için anlaşmalar imzaladı. Benzer adımlar atan ya da atmayı düşünen diğer ülkeler Mısır, Suudi Arabistan, Türkiye, Kuveyt, Ürdün ve Yemen. İran nükleer aygıt denemesi yaparsa, hepsi ellerindeki seçenekleri gözden geçirebilir.” Emekli bir Arap general de, bu durumda her bölge ülkesinin dosyalarını yeniden açıp ne yapacağına karar vereceğini söyleyip “Nükleer silahlar dünya gücü olmaya götürüyorsa neden biz olmayalım” dedi.


 

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2010, 10:00
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48