'ABD-İran görüşmeleri beklenmiyor'

Irak Dışişleri Bakanı Zebari, bugünkü ortamda ABD ve İran arasında dördüncü tur görüşme beklenmediğini açıkladı.

'ABD-İran görüşmeleri beklenmiyor'


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Irak Dışişleri Bakanı Hoşiyar Zebari, Irak'ın güvenliği hakkında ABD ve İran arasında dördüncü tur görüşme beklenmediğini söyledi.

Gazetecilere konuşan Zebari, "Dördüncü görüşmeler yapabileceğimizi tahmin etmiyorum. Bölgede artan bir gerginlik var" dedi.

Zebari, "Taraflardan hiç bir görüşme yapmayı reddetmiyor fakat ancak biz tarafları doğru zamanda, doğru yerde ve doğru bir atmosferde bir araya getirmeliyiz" şeklinde konuştu.

Zebari, Bağdat'ta Amerikan kuvvetleri ile Şii lider Mukteda Sadr'a bağlı kuvvetler arasındaki çatışmaların Washintgon ve Tahran arasındaki gerginliğin artmasına yol açtığını belirtti.

Sadr semtindeki durumun gerginliğin artmasına yol açtığını belirten Zebari, "Orada her zaman gerginlik vardı, fakat şimdi arttı. Basra, Bağdat ve diğer bölgelerde çatışmalar arttıkça gerginlik fazlalaştı." dedi.

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Muhammed Ali Hüseyin iki gün önce ABD kuvvetleri Bağdat'ta Şii direnişçilere saldırılarını sürdürdüğü müddetçe Washington ile görüşme yapmanın bir manası olmadığını söylemişti.

Amerikan ordusunun Irak'taki varlığına karşı çıkan Tahran, Washington tarafından Irak'taki Şii grupları silahlandırmakla suçlanıyor. İran ise suçlamaları reddediyor.

Nükleer program üzerindeki gerginliklere rağmen, ABD ve İran geçen sene Irak konusunda 3 tur görüşme yapmıştı.

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2008, 15:07
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35