ABD İran konsolosluğunu bastı

İran'ın Erbil temsilciliği ABD askerlerinin baskınına uğradı. Bazı İranlı yetkililer tutuklandı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
ABD İran konsolosluğunu bastı

ABD yönetimi yeni Irak planını devreye soktu. ABD güçleri Erbil'de İran Temsilciliği'ne baskın düzenledi. El Cezire televizyonu bazı İranlı yetkililerin tutuklandığını açıkladı.

El Cezire’nin haberine göre, Kürt Özerk Bölgesi Başkanı Mesud Barzani’nin kontrolündeki Erbil’de İran Hükümet Temsilciliği’nin bürosuna baskın düzenleyen ABD ordusu binada arama yaptı. Büroda çalışan 5 İranlı gözaltına alınırken, bazı belge ve dosyalara el konuldu.

ABD ordusu henüz resmi bir açıklama yapmadı. ABD askerleri geçtiğimiz haftalarda da Devlet Başkanı Talabani’nin davetlisi olarak Irak’ta bulunan ikisi askeri yetkili, ikisi diplomat 4 İranlıyı gözaltına almıştı. İran ve Talabani’nin tepkileri sonrası gözaltındakiler serbest bırakılmıştı.

Adlarının açıklanmasını istemeyen Iraklı Kürt yetkililer, birliklerin yerel saatle 03.00'de düzenlediği baskında bürodaki bilgisayarlara ve belgelere de el konulduğunu kaydetti.

Irak devlet televizyonu tarafından duyurulan baskını Bağdat'taki bir Şii yetkili de doğruladı. ABD, İran'ı nükleer silah geliştirmeye çalışmakla ve Irak'taki şiddetin körüklenmesine yardımcı olmakla suçluyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?