banner15

ABD-İran Müzakeresine Türkiye de Katılsın

Washington Post gazetesi köşe yazarı David İgnatius, ABD ile İran arasında Irak konusunda başlatılması kararlaştırılan diyalogun genişletilerek Türkiye ve Irak’ın diğer komşularının da katılacağı bölgesel bir tartışmaya dönüştürülmesini önerdi.

ABD-İran Müzakeresine Türkiye de Katılsın

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Washington Post gazetesi köşe yazarı David İgnatius, ABD ve İran’ın 30 yıla yakın bir düşmanlıktan sonra Irak’ta siyasi istikrarın sağlanmasına yönelik olarak bir diyalog başlatacağına dikkat çekti. ABD ile İran arasındaki diyalogun ilk aşamada Irak’taki güvenlik konuları ile sınırlı kalacağını ifade eden İgnatius, bu görüşmelerin doğru yönde önemli bir adım oluşturduğunu kaydetti.

İgnatius, ABD’nin geniş Ortadoğu’yu İran’ı katmadan istikrarlaştırabileceğini sanmadığını belirterek, "Bölge için başarılı bir ABD politikası, İran’ın çıkarlarını göz önünde tutmalı" ifadesini kullandı. Bunun alternatifinin savaş olacağını savunan İgnatius, şunları yazdı: "Görüşmelerin ihtiyatlı bir biçimde Irak’ın güvenliğini etkileyen konulara ve patlamaya hazır bir durumun istikrarlaştırılması için iki tarafın atabileceği adımlara ilişkin bir görüşme ile başlayacağını umuyorum. ABD-İran diyalogunun Irak’ın diğer komşuları Türkiye, Ürdün, Suriye, Suudi Arabistan ve Kuveyt’i dahil eden bölgesel bir tartışmaya genişleyebileceğini de umuyorum." David İgnatius, Irak konusundaki diyalogda ilerlemenin sağlanması halinde sonraki doğru adımın ABD ve İran’ın güvenliğini ilgilendiren konulara girilmesi olacağını belirterek, bunun İran’ın nükleer programı konusunda doğrudan görüşmeler anlamına geldiğini belirtti.

İran nükleer programına ilişkin diyalogun çoktan başlaması gerektiğini de savunan Washington Post yazarı, değerlendirmesine nokta koyarken şunları yazdı: "Büyük siyasi gelişmeler sık sık küçük adımlar ile başlar. Amerika ile İran arasındaki görüşmeler küçük başlayacak ancak dünyanın en büyük sorunu ile ilgilidir: 1978 yılındaki İran devriminin sarsıntıları nedeniyle hala sallanan Ortadoğu’nun nasıl istikrarlaştırılacağı sorunudur. Yeniden başlamak için 30 yılı bekledik. İki tarafın bu tarihi fırsatı yakalayabileceğini umalım."

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48