banner39

ABD, İran ordusunu 'terör örgütü' ilan edecek

Dünyada terör estiren ABD'nin, İran'ın resmi odusunu ''küresel terör örgütü'' olarak ilan etmeye karar verdiği bildirildi.

Arşiv 15.08.2007, 09:47 15.08.2007, 23:57
ABD, İran ordusunu 'terör örgütü' ilan edecek

ABD Başkanı George W. Bush yönetiminin, İran Devrim Muhafızları'nı ''küresel terör örgütü'' olarak ilan etmeye karar verdiği bildirildi.

The Washington Post gazetesinin haberine göre, ABD ile İran arasındaki gerginliği daha da artıracağına kesin gözüyle bakılan bu karara gerekçe olarak ''Devrim Muhafızları'nın, Irak ve Afganistan'da yıkıcı faaliyette bulunduğu ve Orta Doğu'daki grupları desteklediği'' görüşü gösterildi.

ABD yönetiminin, bu kararla, İran Devrim Muhafızları'nın mal varlığına ve mali faaliyetine karşı önlem alınmasını kolaylaştırmayı hedeflediği kaydedildi.
Bu gelişmeyle birlikte ilk defa ABD, bir ülkenin resmi bir milis kuruluşunu terörist örgüt ilan etmiş olacak.

The Washington Post, ABD'nin gelecek ay New York'ta yapılacak BM'nin yıllık olağan toplantıları sırasında İran üzerindeki diplomatik baskıyı artırmayı planladığına işaret ederek, Devrim Muhafızları'nın terör örgütü ilan edilmesi kararının, resmen bu toplantılar öncesinde duyurulmasının beklendiğini yazdı.
Gazete, İran'daki İslami devrimi korumakla görevli Devrim Muhafızları'nın, kendi kara, hava ve deniz kuvvetlerinin bulunduğunu belirterek bu özelliğiyle İran ordusuna rakip bir konumda olduğuna dikkati çekti.

İran Devrim Muhafızları'nın yaklaşık 125 bin mensubu bulunuyor. ABD, İran'ı nükleer silah geliştirmeye çalışmak, terörü desteklemek ve Orta Doğu'da barış çabalarını sabote etmekle suçlarken, Tahran defalarca bunun aksini ıspatlayan açıklamalarda bulundu.

ABD'nin, İran'ın son günlerde bölge ülkeleriyle yakın ilişkiler içine girmesinden rahatsız olduğu için bu önlemleri aldığı belirtiliyor.

 

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?