banner39

ABD, İran-Venezuela petrol anlaşmasından rahatsız

ABD, İran ve Venezuela'nın kuracağı ortak petrol şirketinin nasıl kontrol altına alınabileceğini tartışıyor.

Arşiv 13.02.2008, 16:06 13.02.2008, 19:00
ABD, İran-Venezuela petrol anlaşmasından rahatsız

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İran ve Venezuela arasında petrol anlaşması girişimleri ABD Kongre üyelerini rahatsız etti.

Temsilciler Meclisi'ndeki iki Cumhuriyetçi parti üyesi, Venezuela ve İran arasındaki anlaşmanın ABD yaptırım yasasını ihlal edip etmediğinin araştırılması için Bush yönetimine çağrıda bulundu.

Missouri'den Temsilciler Meclisi üyesi  Roy Blunt ve Florida'dan Ileana Ros-Lentinen petrol anlaşmasının İran Yaptırımlar Yasası'nı ihlal edip etmediğinin araştırılmasını istediler.

Blunt ve Ros-Lentinen aynı zamanda Dış İlişkiler Komitesi üyesi.

Blunt, "(İran Cumhurbaşkanı) Mahmud Ahmedinejad'ın nükleer silah programını destekleyecek kaynak veya kapasiteyi ele geçirmemesinden emin olmak ülkemizin açık ve önemi artan çıkarıdır." dedi.

Bayan Ros-Lentinen'in ise 6 Şubat'ta ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ve Hazine Bakanı Henry M. Paulson Jr.'ye yazdığı bir mektupta konuya ilişkin endişelerini dile getirdiği kaydedildi.

Ekim'de "İran ve Venezuela'nın 1 milyar dolarlık Venezulea-İran Petrol & Gaz şirketi kurmayı planladıkları" haberleri medyada yer almıştı. Ortak şirketin İran ve Venezuela'da petrol ve gaz yatırımlarına ağırlık vereceği bildirilmişti.

İran petrol şirketi Petropars'ın Venezuela proje direktörü Muhammed Ali Talebi, yeni şirketin İngiliz Virjin Adaları'na kaydedilebileceğini açıklamıştı.

Ros-Lehtinen, ortak şirketin İngiliz Virjin Adalaları'nın kaydedilmesi durumunda şirketin İran'a uygulanmakta olan yaptırımlardan etkilenip etkilenmeyceğinden endişe ettiğini söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?