banner39

ABD İran'a karşı ittifak arıyor, hedef S. Arabistan

ABD, Çin'i yaptırımlar konusunda ikna etmek için Suudi Arabistan'ın devreye girmesini istiyor

Arşiv 14.02.2010, 10:43 14.02.2010, 10:43
ABD İran'a karşı ittifak arıyor, hedef S. ArabistanABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, İran'ın nükleer projelerine karşı BM Güvenlik Konseyi'nde sert bir yaptırım kararına Çin'in 'evet' demesi için, bu ülke ile ticari ilişkilerini geliştiren Suudi Arabistan'ın da devreye girmesini istiyor.

Bir ABD yönetim yetkilisi, BM Güvenlik Konseyi'nden geçirmek istedikleri ve İran'a ek yaptırımlar içeren bir karar konusunda, Çin'in desteğini sağlamak için, Suudi Arabistan'ın yardımcı olabileceğini belirtti. Bu yetkiliye göre Suudi Arabistan'ın Çin'e petrol alanındaki gereksinimlerini garanti etmesi halinde, Pekin yönetiminin İran'a bağımlılığı azalacağı için, bu ülkenin BM Güvenlik Konseyi'nde İran'a yaptırım kararına destek konusundaki isteksizliği kırılabilecek.

Adının açıklanmasını istemeyen yetkili, Suudi Arabistan'ın Çin'e yönelik olarak petrol konusunda bazı jestleri olduğunu belirterek, ''Son dönemde bazı olumlu adımlar var'' dedi, ancak ayrıntı vermedi.

Clinton bu hafta Katar ve Suudi Arabistan'ı kapsayan Körfez temasları sırasında, yarın Suudi Arabistan Kralı Abdullah ile görüşecek.

İran ile yakın bir ticari işbirliği içerisinde bulunan Çin, geçmişteki yaptırım kararlarının yumuşatılarak geçmesine neden olmuştu.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Jeffrey Feltman da gazetecilere yaptığı açıklamada, her ülkenin, İran sorununun çözümü konusunda tavır takınması gerektiğini belirtti. Feltman, İran ile Çin'in ticari ilişkilerinin arttığını anımsatarak, ''Suudi Arabistanlıların Çin ile karşılıklı ziyaretlerini, görüşmelerini İran'a yönelik olarak, bu ülkenin hissedebileceği derecede bir baskı kurulmasına yardımcı olacak şekilde kullanmalarını istiyoruz'' diye konuştu.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?