ABD, İran'a yaptırım konusunda ısrarlı

ABD, İran'ın nükleer anlaşma imzalamasına rağmen, yaptırım içeren öneriyi BM Genel Kurulu'na dağıtacağını açıkladı.

ABD, İran'a yaptırım konusunda ısrarlı


Dünya Bülteni / Haber Merkezi


ABD, Türkiye ve Brezilya'nın çabaları sonucu imzalanan nükleer anlaşmaya rağmen geri adım atmadı.

ABD Dışişleri Bakanı Hilary Clinton yaptığı açıklamada, İran'a yaptırım içeren öneriyi BM Genel Kurulu'na sunacağını belirtti.

İran'ın nükleer anlaşma imzalamasına rağmen, yaptırım içeren öneriyi BM Genel Kurulu'na dağıtacağını açıklayan ABD'nin bu tavrının tepki çekmesi bekleniyor. 

Clinton, Senato Dışişleri Komisyonu'nda yaptığı açıklamada, Rusya ve Çin  dahil olmak üzere, BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesinin, "güçlü bir karar tasarısı" üzerinde anlaştıklarını belirtti. Tasarının Konseyin daimi ve geçici tüm üyelerine bugün sunulacağını kaydeden Clinton, tasarının BM Güvenlik Konseyinde ise Salı günü resmen dağıtılacağını sözlerine ekledi.

 5+1 KARAR TASARISI HAZIRLADI
BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya, İran'a yeni yaptırımlar konusunda anlaşarak, bir karar tasarısı metni hazırladı.

 ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, tasarının tüm Konsey üyelerine bugün sunulacağını  söyledi. Tasarının içeriği henüz açıklanmadı. ABD, İran için planlanan bu dördüncü yaptırım grubunun, öncekilere göre daha sert olmasını istiyordu.

 BM'deki Batılı diplomatik kaynaklar, Konsey'in bugün ilerleyen saatlerde, tasarının sunulması amacıyla toplanacağını ve metin üzerinde kapalı toplantı yapacağını belirttiler. 

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2010, 07:25
banner53
YORUM EKLE

banner39