banner15

ABD İran'la Görüşme Konusunda Tereddütlü

İran Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney'in Irak konusunda ABD ile görüşmelere onay vermesinin ardından ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack, ''aramızda bir iletişim kanalı açık olmasına karşın planlanmış bir toplantı yok'' dedi.

ABD İran'la Görüşme Konusunda Tereddütlü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Sözcü, İran'ın nükleer programı nedeniyle üzerinde kurulan uluslararası baskıyı azaltmak için Irak konusunda görüşme önerisini kullandığını ileri sürdü ve ''kuşku uyandırıcı bir zamanlama'' diye konuştu. ABD Başkanı George Bush ise, olası görüşmeleri İran'a Irak konusunda neyin yanlış, neyin doğru olduğunu göstermek için iyi bir fırsat olarak değerlendirmişti.

 Hamaney, dün Meşhed kentinde yaptığı bir konuşmada ilk kez ABD ile görüşmelere onay vermiş, ancak ABD'nin İran'a gözdağı veremeyeceğini söylemişti. Hameney, görüşmelerde ABD'nin 'kabadayı' davranmaması gerektiğini ifade etmişti.
 
McCormack, ''bu iletişim kanalının bir süredir açık olmasına karşın, İran rejiminin ABD ile iletişime geçmek için bu özel anı seçmesi ilginç'' dedi. Özellikle Washington, görüşmelerde Irak dışında başka bir konunun görüşülmeyeceğini sürekli vurguluyor. İki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler, 1979 İran İslam devrimiyle birlikte askıya alınmıştı.
 
WP: ABD-İran Savaşı Kaçınılmaz!
 
ABD’de yayımlanan Washington Post gazetesinde bugün yer alan bir yoruma göre, ABD ve İran'ın arasındaki diplomasinin başarısız olması halinde, savaş kaçınılmaz olabilir. David Ignatius imzasını taşıyan yorumda, ABD ile İran arasında Irak'ın güvenliğine ilişkin birkaç hafta içinde başlaması öngörülen ilk görüşmenin, başarısına göre zaman içinde İran'ın nükleer programını da kapsayacak şekilde genişleyebileceği belirtildi. Yorumda, "bölgede başarılı bir ABD politikası, İran'ın çıkarlarını da dikkate almalı ve aynı şey, İran'ın izleyeceği politikalar için de geçerli. Bunun alternatifi savaş'' denildi.
 
Irak'ın güvenliğine ilişkin görüşmelerin 'ihtiyatlı' başlamasını umduğunu belirten Ignatius, bu diyaloğun, Irak'ın diğer komşuları olan Türkiye, Ürdün, Suriye, Suudi Arabistan ve Kuveyt'i de içine alacak şekilde genişletilmesinin iyi olacağını kaydetti. ABD'nin İran ile görüşmesini 'doğru yönde atılmış bir adım' olarak niteleyen Ignatius, ''iki ülkenin de Irak'ı istikrara kavuşturmaktan ortak çıkarı var” ifadesini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48