banner39

ABD İranlı diplomatları bıraktı

ABD ordusu, Irak’ta gözaltına aldığı 2 İranlı diplomatı daha serbest bıraktı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
ABD İranlı diplomatları bıraktı

İran televizyonu, Irak’ta bir süre önce ABD askerleri tarafından gözaltına alınan 2 İranlı diplomatın bu sabah Bağdat’taki Tahran Büyükelçiliği’ne teslim edildiğini duyurdu.

ABD ordusu, 21 Aralık’ta düzenlediği operasyonda, Talabani’nin davetiyle Irak’a giden 5 İranlı’yı ülkedeki yasadışı gruplara silah sağladıkları gerekçesiyle gözaltına almıştı.

Bunlardan 3’ü kısa bir süre sonra serbest bırakılmıştı. Gözaltında kalan diğer 2 İranlı diplomat, ABD askerlerine saldırı düzenlemek de dahil ciddi suçlarla itham ediliyordu.

İran’daki muhalifler de gözaltına alınanların devrim muhafızı olduğunu ve ABD askerlerine hedef alan saldırıları koordine ettiklerini savundu.

İran, vatandaşlarının gözaltına alınmasına büyük tepki göstererek bunun istenmeyen sonuçlara yol açabileceği uyarısında bulunmuştu. Olayı protesto eden Irak Devlet Başkanı Celal Talabani de rahatsızlığını ABD yönetimine iletmişti.

Kummi: Diplomasiye aykırı

İran’ın Irak büyükelçisi Hasan Kazımi Kummi İranlı diplomatların serbest bırakılmasıyla ilgili yaptığı açıklamasında, ABD güçleri tarafından İranlı diplomatların tutuklanmasının uluslararası diplomasi ve siyaset geleneğine ve ayrıca Cenevre konvansiyonuna aykırı olduğunu söyledi.

İranlı yetkililerin diplomatların tutuklanmasının ardından hemen girişimlerde bulunduğuna değinene Kummi, Iraklı yetkililerin de çabalarıyla önceleri ABD güçlerinin tutukluluğunu gizlemeye çalıştığı iki İranlı diplomatın serbest bırakılmasının sağlandığını belirtti.

Kummi İran ve Irak yetkililerinin ilişkilerin gelişmesi doğrultusunda siyasi iradeye sahip olduğuna ve başkalarının iki ülke ilişkilerini bozamayacağına değinerek, Irak’ta yaşanan olayın üçüncü kez tekrarlandığını ama iki ülke ilişkilerinin bozulması yönünde yapılan bu girişimlerin sonuçsuz kaldığını vurguladı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?