banner39

ABD işgali Irak'a köleliği tekrar getirdi

Irak'ta kaçırılan küçük kızlar 'cariye' olarak satılıyor

Arşiv 08.04.2009, 13:02 08.04.2009, 14:41
ABD işgali Irak'a köleliği tekrar getirdi


Irak'ta çocuk yaştaki kızları kaçırıp Arap ve Körfez ülkelerine pazarlayan bir çetenin türediği ileri sürülüyor.

Irak Kadın ve Çocuk Hakları Örgütü, Irak'taki bir suç şebekesinin küçük yaştaki kız çocuklarını Körfez ülkelerine pazarlandığı yönünde belgeler açıkladı. Suç şebekesi ile ilgili açıklamalarda bulunan Kadın ve Çocuk Hakları Örgütü Genel Başkan vekili Delal el-Rubai, 9 ila 15 yaş grupları arasındaki kız çocuklarının 20 ila 30 bin dolar arasındaki fiyatlara satıldığını, bazı kadınların da fuhuş batağına itildiğini söyledi.

Çetenin kız kaçırma ve pazarlama olaylarına hükümetin göz yumduğunu kaydeden el-Rubai, "Ne yazık ki bir değil, birden fazla çete, küçük kız çocuklarını, kadınları bataklığa itiyor. Çete kurbanlarını ağırlıklı olarak Bağdat'ta arıyor. Bazı ailelerin maddi zorluklardan dolayı sattığın tespit ettik, bununla ilgili hukuki mücadelemizi sürdürüyoruz. Bazı belgeler var ki, 8-9 yaşlarındaki erkek çocuklarının dahi satıldığını tespit ettik. Son olarak şebeke üyelerini, kaçırdıkları çocuklarla birlikte Bağdat Havalimanı'nda yakalattık, ancak 5 bin dolar rüşvetle kurtuldular. Bu tamamen suça göz yummaktır" dedi.

Kız çocuklarının Ortadoğu ülkelerine cariye ve hizmetçi olarak pazarlandığını anlatan Delal el-Rubai, Irak'ın şu an korkunç bir durumla karşı karşıya olduğunu dile getirdi. Kadın ve Çocuk Hakları Örgütü, hükümeti, Meclis Kadın Hakları Komisyonu'nu, Irak İnsan Hakları Bakanlığı ile Kadın ve Çocuk Bakanlığı'nı konudan haberdar olmasına karşı seyirci kalmakla suçluyor.

Irak İçişleri Bakanlığı ise olayın çok yönlü olarak soruşturulduğunu açıklarken, şebekenin izinin sürüldüğünü duyurdu.

Kaynak: Ajanslarbanner53
Yorumlar (1)
halil erdoğan 12 yıl önce
"medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar"... bunun yorum yapılacak yanı var?... işte batı nın bize insancıllık diye direttiği "sistem" budur.... zira bu sistemde haklı olan değil güçlü olan kazanıyor... ve maalesef bu modernlik oluyor... bunu içine tükürmek icap etmez mi?... hani insanlık?... nereye gitmiş mayami ye tatile öyle mi?...
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?