banner15

ABD: İşkence İddiası Saçmalık

ABD yönetimi, devrik Irak lideri Saddam Hüseyin'in, Bağdat'ta gözetim altındayken Amerikan askerleri tarafından dövüldüğü yolundaki iddialarını "saçmalık" diye niteliyor.

ABD: İşkence İddiası Saçmalık

ABD yönetimi, devrik Irak lideri Saddam Hüseyin'in, dün mahkemede dile getirdiği Bağdat'ta gözetim altındayken Amerikan askerleri tarafından dövüldüğü iddialarını sert şekilde reddetti. Beyaz Saray sözcüsü Scott McClellan, Saddam Hüseyin'in sözlerini 'akıl almaz iddialar' diye tanımladı. Dün devam edilen yargılamasında Saddam Hüseyin, Amerikan askerlerinin kendisini dövdüğünü ve işkence yaptığını söylemişti. 1982 yılında Duceyl kasabasında 148 Şii'nin işkenceyle öldürülmesi nedeniyle görülen davada tanık ifadelerinin dinlenmesine devam edildi.

'Dövdüler, işkence yaptılar'

Devrik Irak lideri Saddam Hüseyin, Bağdat'ta yargılandığı davada protestestosuna son verip dünkü duruşmaya katıldı. Savunmasında Amerikalıları suçlayan eski Irak lideri, ''Amerikalılar bana işkence yaptı, beni dövdüler'' dedi. Saddam Hüseyin diğer yedi sanıkla birlikte 1982 yılında Duceyl kasabasında 148 Şii'nin işkenceyle öldürülmesi nedeniyle yargılanıyor. Mahkemede ifade veren bir görgü tanığı Duceyl'de iki kardeşinin nasıl evlerinden alınıp öldürüldüğünü anlattı. Kimliğini açıklamayı reddeden bu görgü tanığı da daha önce bazı tanıkların yaptığı gibi bir perde gerisinden ifade verdi. Görgüt tanığı ayrıca mahkeme heyetine Duceyl'dekilere elektrik şoku verilmesi dahil nasıl işkence yapıldığını örnek vererek anlattı. Saddam Hüseyin ise Irak Devlet Başkanı olmadığını kabul etmedi, kendisine daha iyi davranılmasını istedi. Ancak devrik liderin önceki duruşmalarla kıyaslandığında daha sessiz olduğu görüldü. Saddam Hüseyin bir ara öğle namazı nedeniyle duruşmaya ara verilmesini istedi. Ancak yargıç, bir tanık ifadesini noktalayana dek duruşmaya ara verilmeyeceğini söyledi.

Devrik lider 7 Aralık'taki duruşmaya da tutukluluk şartlarının kötülüğünden şikayet edip kendisine adil davranılmadığını savunarak katılmayı reddetmişti. Saddam Hüseyin'in önümüzdeki aylarda Halepçe'de Kürtlerin zehirli gaz kullanılarak öldürülmesi nedeniyle de yargılanması bekleniyor. Halen yargılandığı davaya ise önümüzdeki günlerde Kurban Bayramı nedeniyle ara verilecek. Saddam Hüseyin suçlu bulunması halinde ölüm cezasına çarptırılabilir.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48