banner39

ABD-İslam Dünyası Forumu bitti

Katar’da gerçekleştirilen Amerika-İslam Dünya Forumu'nun son oturumunda , İslam Dünyası’nda kadınların yetkileri konuşuldu.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
ABD-İslam Dünyası Forumu bitti

Ayşenur Bulut / Dünya Bülteni

 

17-19 Şubat 200t tarihinde Katar’ın başkenti Doha’da gerçekleştirilen Amerika-İslam Dünya Forumu kapanış oturumunda , İslam Dünyası’nda kadınların yetkileri de konuşuldu.

 

Katar Hükümeti ve Amerika Brooking Enstitüsü ‘nün organizasyonuyla gerçekleşen forum 3 gün sürdü. 230 Amerika’lı uzman ve 34 farklı ülkeden yetkili isimleri bir araya getiren Forum’da Batı dünyasındaki Müslüman toplumun karşılaştığı problemler ve çözümleri konuşuldu.

 

 

Pakistan’da bir eğitimci olarak görev yapan Mariam Bibi, Batılı  kadının diğer Müslümanlar için bir örnek teşkil ettiğini söyleyen konuşmasının devamında şunları söyledi: “ Kadınların yetkileri ve özgürlere sahip olmaları Batı’yı taklit edecekleri anlamına gelmez. Bizler her şeyden önce müslümanız ve kimliğimizden asla vazgeçemeyiz.Ben liberal bir kadınım ama kendimi bir Fransız gibi hissetmiyorum. Batı’daki kültürün kendi kültürleri uyuşmayan Müslümanlar maalesef güvenlerini kaybediyor. Çünkü ne zaman ki bir Müslüman sinemaya gitse, seks ve şiddet içerikli sahnelerle karşılaşıyor. Dışarı çıktığında ise filmdeki görüntülerin bütün Amerika ya da Avrupa sokaklarında var olduğunu görüyor ve düşünüyor: “Batı kendi kültürünü aynı şekilde İslam’a sokmak istiyor.Biz kadınlar kadın hakları için mücadele verirken yerel kültür ile çatışmayacağız, kendi yerel kültürümüzü etkin hale getirerek bir şeyler yapmalıyız. Aksi takdirde insanlar her hangi bir  değişikliği kabul etmeyeceklerdir.”

 

 

Kuveyt Ekonomik Toplum Başkanı Rola Dashti  Batı ideolojisinin İslam Dünyası’nda kadına haklarını vermek için en doğru yol olduğunu söyledi. “ Kadın hakları araştırmacıları olarak diğer dini  görüşlerden ve kültürlerden de faydalanmaya çalışıyoruz. Çünkü amacımız kadını toplum yaşamında daha katılımcı kılan Batı ideolojisini getiriyoruz. Biz Kuveyt’te ve diğer çeşitli Arap ülkelerinde radikallere karşı çok ciddi bir savaş kazandık. Şimdi kadınlar eğitimli ve daha şanslılar. Kadınlar sahip olduğu yetkilerden mahrum kalır ve eşitsizliğe maruz kalırlarsa korkarım ki kazandıkları savaşı kaybedeceklerdir.”

 

 

Sudan Eski Başbakanı kadının sahip olduğu yetkileri kısıtlayan ve engelleyen görüşün zaten İslami olmadığını vurgulayan sözlerinde dünyanın her yerinde var olan despotik politik sistemi yüzünden marjinalleşmeden bahsetti.

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?