banner39

ABD-İslam Forumu Katar'da başladı

5. Amerika-İslam Dünya Forumu Katar'ın başkenti Doha’da başladı. Foruma 34 ülkeden 200’den fazla kişi katılıyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
ABD-İslam Forumu Katar'da başladı

Ayşenur Bulut / Dünya Bülteni

 

5. Amerika-İslam Dünya Forumu bu yıl 17-19 Şubat 2007 tarihlerinde Katar Dışişleri Bakanlığı sponsorluğunda Ritz Carlton Otel’de Saban Ortadoğu Araştırmaları Merkezi’nin ev sahipliği ile gerçekleşiyor. 16 Şubat’ta Ritz Otel’de düzenlenen bir basın toplantısında forumun amaçlarından ve ana konulardan bahsedildi. Forumdaki ana mesaj “Bizi Bölen Unsurlarla Yüzleşmek” olarak belirlendi. Basın toplantısında konuşan Saban Ortadoğu Araştırmaları Merkezi Başkanı Martin Indyk, Amerika’daki 11 Eylül olaylarından bu yana İslam ve Amerika ilişkilerinin çok gergin olduğunu söyledi. Indyk, “İslam Dünyası ile Amerika arasında daha iyi bir anlayış geliştirmek ve bir think-thank kurmak amacıyla her yıl bu forum düzenlenmektedir. Bush’un politikaları Amerika ile İslam arasında bağa çok zarar veriyor. Hiç şüphesiz Amerika’da var olan İslamofobi’nin müsebbibi Bush’un İslam’a karşı izlediği politikadır” dedi. “İslam dünyasında eğitim ve insan gelişimi” başlıklı konunun da forumda ele alınacağı vurgulandı.

 

Her yıl dünya forumu içi bir araya gelen Müslüman ve Amerikan liderler politika, din, medya, bilim ve sanat başlıkları altında güncel meseleleri tartışıyor. Bu yılki toplantıya 34 ülkeden 200’den fazla lider Amerika ve Müslüman dünya arasındaki ilişkilerin geliştirilmesini konuşmak bir araya gelecek.

 

İslam dünyasının tanınmış düşünürlerinden Şeyh Yusuf el-Karadavi, Iraklı lider ve parlamenter Celaleddin es-Sagir, Amerikan Evangelist Kilisesi liderlerinden Bob Roberts ve Joel Hunter, Sudanlı yerel ve dini lideri Abdullah en-Naim foruma katılan en önemli isimler arasında yer alıyor. Bu yılki foruma katılacak diğer bazı isimler şöyle: Şeyh Hamad bin Jassim bin Cebr el-Sani, Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, Irak Başbakan Vekili Barham Salih, Malezya Dışişleri Bakanı Seyyid Hamid Bin Seyyid Cafer Albar, Dr. Philip Zelikow, Filistin Meclis Üyesi Ziad Abu-Amr, esk, Sudan Başbakanı es-Sadig Rahman el-Mahdi, and eski Afganistan Dışişleri Bakanı Abdullah Abdullah.

banner53
Yorumlar (0)
20
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?